Szymon Hołownia "jedynką" na podlaskiej liście Trzeciej Drogi

2023.08.25 15:02
Lider Polski 2050 na kraj, a zarazem pochodzący z Białegostoku Szymon Hołownia będzie "jedynką" na wspólnej liście tego ugrupowania oraz PSL-u w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Wspólny blok wyborczy tych partii został nazwany "Trzecia Droga". Polityk przedstawił także pozostałych kandydatów Polski 2050 do Sejmu oraz kandydatów do Senatu.
Szymon Hołownia "jedynką" na podlaskiej liście Trzeciej Drogi
Fot: Kamil Pietraszko
Szymon Hołownia

Konferencję prasową Hołownia rozpoczął od informacji na temat wniosku dotyczącego przebiegu kampanii wyborczej:

- Przewodniczący PKW został przez nas poproszony o wydanie wykładni, która wskaże, że kandydaci w wyborach parlamentarnych nie powinni brać udziału w kampanii referendalnej. Te dwie sfery nie powinny się przenikać, by niektóre partie nie robiły sobie kampanii parlamentarnej na sterydach z pieniędzy z kampanii referendalnej – podkreślał lider Polski 2050.

Białostockiego polityka zainteresowała także kwestia samego głosowania w dniu wyborów:

- Chcemy, aby w komisjach wyborczych rozdzielić spisy wyborców pobierających karty w wyborach do parlamentu i do referendum. Złamaniem tajności głosowania będzie, gdy będzie się robić sceny w lokalu wyborczym – zwracał uwagę na sytuację związaną z osobami, które chcą oddać głos na swoich kandydatów, ale mają zamiar zbojkotować referendum.

Hołownia chce też przedłużyć czas pracy członków komisji wyborczych:

- Trzeba też zwiększyć czas na liczenie głosów z 24 do 48 godzin. Wszystko z powodu dodatkowego głosowania, czyli wspomnianego referendum – kontynuował.Nie zabrakło głośnego ostatnio tematu dotyczącego polskiej armii:

- Dokonamy rozdziału munduru od partii. Żołnierze lub funkcjonariusze nie mogą być ruchomą dekoracją na partyjnych piknikach i propagandowych uroczystościach. Kaczyński chce nas obsadzić w kolejnej części „Helikoptera w ogniu” - powiedział, nawiązując do ostatniego incydentu z udziałem śmigłowca Black Hawk, który zahaczył o linie energetyczne

Wczoraj pisaliśmy o reakcji Szymona Hołowni na start w wyborach Adama Andruszkiewicza oraz o zarzuty kierowane pod adresem lidera 2050 ze strony wiceministra cyfryzacji. Polityk odniósł się także do pogłosek o rzekomym starcie z podlaskiej listy Jacka Sasina.

- Nie mogłem sobie wymarzyć lepszego kontrkandydata na Podlasiu jak Jacek Sasin. Czego się nie dotknie jest w stanie popsuć. Sasin niszczy innym ludziom życie, czego przykładem są polscy przedsiębiorcy, 140 polskich firm, pomagających przy organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie, nie otrzymało za swoje usługi rachunków za pracę od rządu.

Pojawił się także wątek lotniczy, ostatnio bardzo popularny na Podlasiu:

- Na Podlasiu nie ma lotniska, ale jest największe lądowisko dla spadochroniarzy i do 15 października Sasin wielokrotnie będzie udawał Podlasiaka – nawiązał do pogłosek, że były wicepremier ma zostać „jedynką” PiS-u w jego okręgu, a więc niejako jego vis a vis.

Podlascy kandydaci Trzeciej Drogi do Senatu

Kandydatem do Senatu Trzeciej Drogi w ramach tzw. paktu senackiego w okręgu nr 60, czyli białostockim będzie Maciej Żywno – przewodniczący Polski 2050 na Podlasiu, były wojewoda podlaski. Z kolei w okręgu nr 59, czyli suwalskim wystawiono kandydata PSL-u - Cezarego Cieślukowskiego.

W Sejmie Hołownia stawia na młodych

W izbie niższej parlamentu Szymon Hołownia widziałby z pewnością wiele młodych osób, choć w wielu przypadkach mających już sporo doświadczenia w pracy społecznej lub samorządowej. Większość z nich pojawiła się u niego boku na Rynku Kościuszki – każdą z osób zaprezentował Maciej Żywno, a następnie owa ekipa wspólnie ruszyła rowerami na zbiórkę podpisów.

Numer 2 na liście do Sejmu należy do Stefana Krajewskiego – lidera podlaskiego PSL-u i urzędującego posła, pochodzącego z okolic Zambrowa. Tuż za nim znalazła się Barbara Okuła – przedsiębiorca, a na kolejnych miejscach z grona Polski 2050 usytuowani zostali m.in. Aleksander Wasyluk z Forum Mniejszości Podlasia Aleksander Wasyluk, radni miejscy: Adam Ołowniuk z Suwałk oraz Dariusz Domasiewicz z Łomży, a także radny sejmiku Łukasz Nazarko. Sejmową listę kandydatów uzupełniają: Eliza Agnieszka Cybulko, Marcin Józef Dziemian, Izabela Maria Polecka, Piotr Olędzki, Urszula Kurnicka, Monika Drozdowska, Krzysztof Bargłowski oraz Zbigniew Sokołowski.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1230 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39