Ta książka przywraca pamięć o historii. Znamy laureata Nagrody Kazaneckiego

2017.03.24 20:46
Aneta Prymaka-Oniszk została laureatką XXVI Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Kapituła doceniła jej książkę "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy".
Ta książka przywraca pamięć o historii. Znamy laureata Nagrody Kazaneckiego
Fot: AD
Aneta Prymaka-Oniszk z Nagrodą Kazaneckiego

Aneta Prymaka-Oniszk odebrała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego w piątek (24.03) z rąk Tadeusza Truskolaskiego w Białostockim Ośrodku Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Bieżeństwo przypomniane

- Jest to dla mnie niesłychanie ważna nagroda - mówiła podczas uroczystej gali Aneta Prymaka-Oniszk. - Przede wszystkim dlatego, że to nagroda z tego miejsca, z Białegostoku.

Dziękowała wszystkim, dzięki którym książka powstała. Podczas pracy nad reportażem autorce pomagało bowiem wiele osób. Wspominała, że poświęcali jej swój czas, a nawet pieniądze, np. na zorganizowanie spotkania.

Czym było bieżeństwo? To masowa ewakuacja ludności, głównie wyznania prawosławnego, z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji, po przerwaniu linii frontu przez wojska niemieckie. Było to latem 1915 r. Szacuje się, że wyjechać mogły ponad 2 mln osób, ale o bieżeństwie podręczniki milczały. Książkowa opowieść przypomniała tragiczne dzieje wielu podlaskich - i nie tylko - rodzin.

- Moja książka przypomina to, co było i otwiera oczy na to, co jest - dodawała laureatka. - Mam nadzieję, że ta książka przywraca pamięć o historii, że dzięki niej temat bieżeństwa będzie dalej żyć, a ludzie będą go przetwarzać przez własną świadomość.

"Pionierskie opracowanie tematu i doskonały reportaż historyczny"

Aneta Prymaka-Oniszk złożyła swój reportaż z okruchów wspomnień, z ludzkich historii i z emocji. Czy były to dobrowolne wyjazdy, czy ucieczka? - pyta. Odpowiedź nie jest oczywista. Na losy bieżeńców można spojrzeć z różnych perspektyw.

Kapituła Nagrody Kazaneckiego uzasadniła swój wybór następująco: "za pionierskie opracowanie tematu bieżeństwa oraz doskonały reportaż historyczny, który łączy perspektywę lokalną z uniwersalnym doświadczeniem uchodźstwa". Wysokość tegorocznej nagrody to 25 tys. zł brutto.

Aneta Prymaka-Oniszk to dziennikarka, publikowała m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Polityce", "National Geographic", kwartalniku "Karta". Współuczestniczyła w tworzeniu Centrum Nauki Kopernik, była rzeczniczką prasową podczas budowy i otwierania instytucji. Od 2014 r. prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl.

Nagroda Kazaneckiego po raz 26.

W tym roku do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kozaneckiego nominowani byli także: Natalia Fiedorczuk za książkę "Jak pokochać centra handlowe", Piotr Janicki za tomik wierszy "13 sztuk" i Szymon Teżewski za książkę "Eteromanka". Ich książki zostały wybrane przez kapitułę konkursu spośród 22 zgłoszonych w tym roku tytułów.

Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę roku przyznawana jest twórcom, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu lub też tu się urodzili czy zamieszkują albo których twórczość wykazuje związki z miastem. W tym roku została wręczona po raz 26.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1619 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39