Tadeusz Truskolaski po raz piąty prezydentem Białegostoku

2024.05.01 17:20
W środę (1 maja) Tadeusz Truskolaski złożył ślubowanie podczas pierwszej sesji rady miasta nowej kadencji. Wybrano również jego zastępców oraz przewodniczącą białostockiej rady miejskiej.
Tadeusz Truskolaski po raz piąty prezydentem Białegostoku
Fot: Oficjalne konto FB Krzysztofa Truskolaskiego

Tadeusz Truskolaski oficjalnie rozpoczął piątą kadencję

Podczas kwietniowych wyborów zadecydowali o tym mieszkańcy. Truskolaski uzyskał wtedy 53 proc. głosów. W środę (1 maja) w Auli Magna Pałacu Branickich odbyła się uroczysta sesja rady miasta, podczas której odbyło się ślubowanie nowo wybranego prezydenta Białegostoku.

- Jestem w tej roli po raz piąty, a tak się składa, że już po raz ostatni - mówił Tadeusz Truskolaski po ślubowaniu. Zapewnił, że swój urząd traktuje jako służbę mieszkańcom. Ślubowanie oznacza formalne przejęcie obowiązków należących do włodarza miasta.

Wspomniał również, że czeka go sporo wyzwań, chociażby w kwestii budowy mieszkań komunalnych czy hali widowiskowo-sportowej.

- Chcę, by Białystok w większym, niż dotychczas stopniu, przyciągał młodych ludzi, zachęcał do pozostania. Tylko dzięki nim miasto może się rozwijać, dlatego, że młodzi to przyszłość naszego miasta i naszej ojczyzny. Jedną z zachęt ma być program "mieszkanie dla absolwenta", skierowany właśnie do młodych ludzi. Obecnie to 120 mieszkań dla osób z bardzo dobrymi wynikami na studiach, które zdecydują się tu mieszkać i pracować - powiedział.

Prezydent zaznaczył, że program będzie kontynuowany, a miasto ma pozwolenie na budowę 600 kolejnych mieszkań komunalnych. Podkreślił, że jest duża szansa, aby w tych projektach znalazły się także kolejne lokale dla absolwentów.

- Na dniach będziemy już mieli pozwolenie na tę halę i przystępujemy do budowy - mówił.

Przypomniał też, że w jego programie wyborczym jest budowa aquaparku.

Zmiany personalne na stanowisku zastępcy prezydenta

Na posterunku zostaje tylko Rafał Rudnicki. Funkcji nie będą pełnić Przemysław Tuchliński i Zbigniew Nikitorowicz. Wcześniej ze stanowiska zrezygnował Adam Musiuk, który został wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Nowymi zastępcami mają być Tomasz Klim (zarekomendowany przez PO), Marek Masalski (rekomendowany przez Forum Mniejszości Podlasia) i Eliza Cybulko (Polska 2050). Ich powołanie zaplanowano na 15 maja.

Pierwsze posiedzenie rady miejskiej

Nową przewodniczącą rady miasta została Katarzyna Jamróz z Koalicji Obywatelskiej. Jej kontrkandydatką była Alicja Biały z Prawa i Sprawiedliwości, która uzyskała 12 głosów. Katarzynę Jamróz poparło 15 osób. Po głosowaniu nowa przewodnicząca podziękowała za zaufanie. Przed owym
głosowaniem radni złożyli ślubowanie.

W nowej radzie miasta zasiada 17 radnych z poprzedniej kadencji. Z Koalicji Obywatelskiej są to: Katarzyna Kisielewska-Martyniuk, Marek Tyszkiewicz, Jowita Chudzik, Katarzyna Jamróz, Karol Masztalerz i Jarosław Grodzki. Z Prawa i Sprawiedliwości: Jacek Chańko, Henryk Dębowski, Piotr Jankowski, Alicja Biały, Katarzyna Ancipiuk, Katarzyna Siemieniuk, Sebastian Putra, Agnieszka Rzeszewska, Mateusz Sawicki i Paweł Myszkowski. W radzie ponownie zobaczymy Joannę Misiuk tym razem z ramienia Trzeciej Drogi.

"Świeżą krew" do rady miasta wniosą: z Trzeciej Drogi Paweł Skowroński, z Koalicji Obywatelskiej: Gracjan Eshetu-Gabre, Michał Karpowicz, Anna Dobrowolska-Cylwik, Maciej Garley, Anna Leonowicz, Agnieszka Zabrocka, Marcin Piętka i Ewa Tokajuk, z Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Stawnicki i Bartosz Stasiak.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1674 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39