Tadeusz Truskolaski uzyskał absolutorium radnych

2022.06.10 12:20
Prezydent Białegostoku uzyskał absolutorium radnych. "Za" głosowali radni Koalicji Obywatelskiej oraz Polska 2050.
Tadeusz Truskolaski uzyskał absolutorium radnych
Fot: UM Białystok

Na ostatniej przed wakacjami sesji radni zajęli się sprawozdaniem finansowym z wykonania budżetu miasta za 2021 r. i sprawą udzielenia absolutorium prezydentowi miasta. Poprzedziło to przyjęcie raportu o stanie miasta za miniony rok. Dokument przedstawił radnym Tadeusz Truskolaski. Największą część wystąpienia poświęcił wymienianiu przedsięwzięć i inwestycji, jakie udało się zrealizować miastu.

- Te dane, poza danymi demograficznymi, są danymi pozytywnymi: w dziedzinie gospodarki, edukacji, rozwoju, ale również wizerunkowo, nagród i wyróżnień, które miasto otrzymało - podsumował Tadeusz Truskolaski.

Przedstawiciele proprezydenckiego klubu KO raport o stanie miasta oczywiście przyjęli pozytywnie, choć nie bez obaw na przyszłość.

- Mamy świadomość, że czasy dużych inwestycji się kończą. Na pewno inwestycją, na którą wszyscy czekamy jest intermodalny węzeł komunikacyjny. Wiemy też, że wykorzystanie funduszy unijnych będzie niższe niż w latach ubiegłych, głównie z uwagi na kończącą się perspektywę finansową UE - mówiła Katarzyna Jarmóz. - Życzylibyśmy, aby na zadania zlecone Białystok otrzymywał adekwatne do tych zadań środki finansowe.

- Zapominamy, że 2021 był to rok pandemiczny. Wielu artystów ogłaszało upadłość konsumencką. Ja chciałbym podkreślić, że miasto Białystok w 2021 r. zadbało o to, by w 2022 r. życie kulturalne w mieście kwitło - zaznaczał Marek Tyszkiewicz.

Sporo zastrzeżeń dotyczących funkcjonowania miasta mieli natomiast radni PiS.

- Zapowiedzi z kampanii wyborczych niestety nie stały się faktem. Krywlany - brakuje nam tego lotniska, brakuje nam hali widowiskowo-sportowej. Brakuje basenu pełnowymiarowego, 50-metrowego, ale nawet normalnego, na Dziesięcinach - wyliczała Agnieszka Rzeszewska. - Spada liczba inwestorów zainteresowanych naszym miastem, nie mamy wielkich inwestorów, ci zainwestowali poza Białymstokiem. Przestaliśmy być Wschodzącym Białymstokiem.

Zdaniem Agnieszki Rzeszewskiej miasto nie ma propozycji dla młodych ludzi - wyjeżdżają oni do innych miast, gdzie więcej zarabiają. Niezadowalająca jest sytuacja w edukacji: brakuje miejsc w żłobkach, przedszkolach, wbrew społeczności łączone są placówki edukacyjne. Narzekała, że brakuje miejsc parkingowych, mieszkania komunalne są w złym stanie technicznym, natomiast Park Naukowo-Technologiczny cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem, a jego utrzymanie generuje duże koszty. Przypomniała, że w minionym roku prezydent nie przyjął ani jednego interesanta z jego problemem.

Radny Zbigniew Klimaszewski utyskiwał z kolei na niskie dotacje na zabytki, które zmniejszono z 1 mln do 100 tys. zł.

- Porównując tę kwotę z innymi miastami Białystok zajmuje jedno z ostatnich miejsc. Fakt ten świadczy, że władze miasta traktują zabytki bez serca wysyłając je na śmierć techniczną - mówił.

Radna Alicja Biały narzekała, że wciąż jest za mało mieszkań wspomaganych. W Białymstoku funkcjonuje ich tylko 6, gdy dla porównania w takim mieście jak Stargard Szczeciński, jest ich 76.

Radny Henryk Dembowski zaznaczał z kolei, że w 2021 r., roku pandemicznym, aż 90 dni trwały podróże służbowe prezydenta, m.in. do Francji, Wielkiej Brytanii, Malty i Niemiec. Kosztowały one 47 tys. zł. Sugerował też większą kontrolę nad spółkami miejskimi i połączenie trzech obsługujących komunikację miejską w jedną.

- Jako klub Prawa i Sprawiedliwości będziemy przeciw. Zgłaszamy wiele uwag na temat funkcjonowania miasta, pan tego nie rozpatruje, albo pan rozpatruje negatywnie - podsumował szef klubu PiS w Radzie Miasta.

- Ma pan u nas mocne "trzy z plusem" i dlatego będziemy głosować za - zapowiedział Maciej Biernacki z Polski 2050.

W głosowaniu nad wotum zaufania dla Tadeusza Truskolaskiego "za" było 16 radnych: KO i Polska 2050, Przeciw było 11 radnych PiS. Jedna radna PiS, Alicja Biały, wstrzymała się od głosu.

Po tym zatwierdzono sprawozdanie finansowe Miasta Białegostoku za 2021 r. oraz sprawozdanie z wykonania budżetu. Pozytywnie oceniło je 16 radnych: KO i Polska 2050. 12 radnych PiS wstrzymało się od głosu. Tak samo rozłożyło się głosowanie nad udzieleniem absolutorium prezydentowi miasta. Radni KO i Polska 2050 byli za, PiS wstrzymał się od głosu.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1850 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39