Tak Białystok uczci 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej

2024.04.10 08:08
Mija równe 14 lat od największej tragedii w historii powojennej Polski. W środę (10.04) białostockie władze upamiętnią ofiary katastrofy smoleńskiej.
Tak Białystok uczci 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej
Fot: Redakcja BiałystokOnline.pl

Mimo upływu lat, pamięć o tych, którzy zginęli w tamtym tragicznym wypadku, pozostaje żywa i głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców Białegostoku. Świadomość, że wśród ofiar byli nie tylko politycy, ale także przedstawiciele różnych dziedzin życia społecznego, sprawia, że ta tragedia dotknęła nas wszystkich w sposób szczególny.

O godzinie 8:41, dokładnie w momencie, który na zawsze zapisał się w naszej pamięci jako czas tragicznej utraty, rozpocznie się uroczystość przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, usytuowanym przy Kościele św. Rocha. To miejsce staje się symbolicznym centrum, gdzie ludzie gromadzą się, aby oddać hołd wszystkim, którzy stracili życie w tej tragicznej katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku. Wśród nich znajdowali się nie tylko prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria. Ofiarami były także osoby związane z naszym województwem: urodzony w Białymstoku Ryszard Kaczorowski, marszałek Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego abp Miron Chodakowski i stewardessa Justyna Moniuszko. W katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku zginęło w sumie 96 osób.

Po pierwszych uroczystościach uczestnicy spotkania złożą wieńce i kwiaty, aby uczcić pamięć tych, którzy odeszli. Szczególne miejsce w tych gestach zajmie tablica upamiętniająca ostatniego prezydenta II RP na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, umieszczona przy ulicy Mazowieckiej w Białymstoku.

O godzinie 12:00, rozpocznie się msza święta w katedrze. To moment modlitwy i refleksji, gdzie ludzie zgromadzeni wspólnie oddadzą hołd zmarłym i będą się modlić o ich wieczny spokój.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1612 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39