Taniec, fotografia, dźwięk, film. Finał projektu "Eksperyment serca"

2012.11.27 00:00
"Eksperyment serca" to projekt Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku, w którym bierze udział dwadzieścia osób niesłyszących i niedosłyszących. Od marca biorą udział w warsztatach ruchu, spotkaniach z dźwiękiem, fotografią, filmem. Pokazy finałowe 4 i 5 grudnia.
Taniec, fotografia, dźwięk, film. Finał projektu "Eksperyment serca"
Fot: materiały organizatora

Dziś wzięliśmy udział w nietypowym spotkaniu prasowym. Uczyliśmy się bowiem migać, rytmicznie poruszać, ćwiczyliśmy głos, a nawet żonglowanie. Choć przez chwilę mogliśmy poczuć się jak uczestnicy projektu "Eksperyment serca".

- Chcielibyśmy przybliżyć Państwu metody naszej pracy, atmosferę, która towarzyszyła naszym działaniom i pokazać drogę przebytą wraz z niesłyszącymi uczestnikami – mówi Monika Bania, koordynator projektu z Teatru Dramatycznego.

Podczas trwających od marca spotkań uczestnicy biorą udział w warsztatach ruchu, prowadzonych przez znanego tancerza Wojciecha Blaszko "Blachę" ze Studia Fair Play. Realizują także inne działania twórcze: spotkanie z dźwiękiem, fotografią, filmem. Wszystkie nabyte umiejętności i efekty pracy będzie można zobaczyć podczas pokazu finałowego, 4 i 5 grudnia o godz. 19 na małej scenie Teatru Dramatycznego. Wstęp 5 zł. Pokaz połączy elementy współczesnego tańca, tradycyjnej muzyki Podlasia i nowoczesnych środków multimedialnych.

Za wizualizacje w projekcie odpowiada Krzysztof Kiziewicz. Jest także autorem filmu o uczestnikach projektu. - Odwiedzałem ich w domach, stykałem się z nimi w zwyczajnych sytuacjach – opowiada. - Zależało mi, by pokazać ich codzienność.

Krzysztof Kiziewicz podkreśla, że uczestnicy są bardzo otwarci i mocno zaangażowali się w przedsięwzięcie.

Pozostali instruktorzy i realizatorzy projektu to: Marcin Lićwinko (śpiew biały), Bernard Bania (fotografia), Joanna Zembrowska-Wojno i Dorota Sidorowicz (tłumaczki języka migowego), Agata Panas (logopeda, autorka scenariusza lekcji). Drugim koordynatorem jest Marcin Koziński.

W trakcie projektu, podczas Międzynarodowego Tygodnia Niesłyszących, tancerze-amatorzy wcielili się w rolę nauczycieli i prowadzili integracyjne warsztaty dla pacjentów Białostockiego Szpitala Onkologicznego. Uczestniczyli wówczas także w spotkaniach prowadzonych przez tamtejszego psychologa (Małgorzata Frąś) i kierownika zakładu rehabilitacji (Joanna Filipowska). W grudniu natomiast spotkają się z młodzieżą w białostockich szkołach.

Projekt realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Niesłyszącym MIG-iem, Studiem Tańca Fair Play i Białostockim Centrum Onkologii. Wsparcia finansowego przedsięwzięciu udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a honorowym patronatem objęli Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku oraz Podlaski Kurator Oświaty.

Strona projektu: http://eksperymentserca.dramatyczny.pl/

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
831 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39