Taniec, śpiew i wsparcie hospicjum. Zachwycający koncert Kurpi Zielonych [ZDJĘCIA]

2021.12.12 09:46
Feeria barw, zachwycające taneczne układy, piękne i wzruszające pieśni i kolędy – tego można było doświadczyć podczas koncertu charytatywnego, w którym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone. Widowisko odbyło się w sobotę (11.12) w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury.
Taniec, śpiew i wsparcie hospicjum. Zachwycający koncert Kurpi Zielonych [ZDJĘCIA]
Fot: Redakcja BiałystokOnline

Kurpie Zielone to wizytówka naszego regionu. Stroje dopracowane do najmniejszego szczegółu, trudne układy taneczne, nieraz wykonywane w szybkim tempie, to także zespół muzyczny i sekcja śpiewu. Całość tworzy niesamowity kalejdoskop kolorów i dźwięków.

Podczas widowiska można było obejrzeć tańce i pieśni ludowe z Opoczyńskiego, Rzeszowskiego, Sądecczyzny, Łemkowszczyzny, Spisza i z Żywca. W programie znalazły się także piękne, a zapomniane kolędy i pastorałki z Podlasia oraz innych regionów Polski.

Koncert odbył się na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Chorym "Hospicjum", które zajmuje się i opiekuje osobami w ostatnim etapie życia.

- Podlaski Instytut Kultury rozpoczął taką tradycję przed dwoma laty i wówczas oraz w zeszłym roku realizowaliśmy wspólnie z Hospicjum dla Dzieci aukcję dzieł sztuki. W tym roku postanowiliśmy wspomóc Hospicjum dla Dorosłych – powiedziała dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury, Barbara Bojaryn-Kazberuk. – Hospicjum dla Dorosłych udziela ogromnej pomocy mieszkańcom naszego regionu, w tym by ostatnie chwile swojego życia mogli spędzać godnie, by mogli je spędzać zaopiekowani i by mogli odchodzić wśród pokoju. Chcieliśmy bardzo, by nasz zespół Kurpie Zielone, który jest naszą wizytówką i którym się szczycimy i chwalimy, przedstawił to co najlepsze. I byliśmy właśnie tego świadkami. Występ tego zespołu zachęci by wesprzeć Hospicjum dla Dorosłych, by pamiętać o naszych seniorach, by pamiętać o starszych osobach z rodziny, które może kiedyś też będą potrzebowały takiej pomocy. A Święta są wspaniałą okazją, żeby okazać trochę serca i podzielić się tym co mamy - dodała.

W sobotę (11.12) odbyły się dwa koncerty Kurpi Zielonych, były także transmitowane online.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1605 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39