Te osoby dostaną od marca dodatki do emerytury. Mogą liczyć nawet na kilka tysięcy zł

2024.03.18 12:46
Od marca niektórzy emeryci mogą liczyć na wzrost swoich świadczeń. Dostają je jednak nieliczni. Kto może liczyć na dodatek?
 Te osoby dostaną od marca dodatki do emerytury. Mogą liczyć nawet na kilka tysięcy zł
Fot: pixabay.com

Od 1 marca osoby, które ukończyły 100 lat ,mogą liczyć na specjalny dodatek za wiek. Dodatkowe Świadczenie będzie wypłacane dożywotnio i wyniesie 6 246,13 zł brutto. 

- Każdy stulatek może liczyć na specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Jedynym warunkiem, aby je otrzymać, jest ukończenie 100 lat. Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, aby dostać dodatkowo premię za wiek. ZUS sam dokona wszelkich formalności związanych z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Ponad 6 tys. zł brutto dodatku

Należy pamiętać, że świadczenie honorowe jest równe kwocie bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin seniora. Kwota ta jest co roku ustalana 1 marca. 

Dla osób, które ukończyły sto lat po 29 lutego 2024 r.,  świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 zł brutto.

- Świadczenie honorowe nie jest waloryzowane, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości. Każdy stulatek może otrzymywać świadczenie w różnej wysokości. Na przykład osoby, które ukończyły 100 lat między 1 marca 2023 r. a 29 lutego 2024 r., dodatkową premię za wiek otrzymują w wysokości 5 540,25 zł brutto – wyjaśnia rzeczniczka.

Ilu mamy stulatków w regionie?

W województwie podlaskim 87 osób otrzymuje gratyfikację za wiek. Najstarsza seniorka w Podlaskiem ma 113 lat. Kobieta mieszka w powiecie sejneńskim. Z kolei najstarszy mieszkaniec naszego regionu jest z Suwałk i ukończył 105 lat. 

Dodatki dla stulatków wypłaca nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale też KRUS oraz resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1561 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39