Te pieśni pochodzą z XVII w. Stare cerkiewne kantyki wybrzmią w Białymstoku [KONKURS]

2023.11.27 13:45
W najbliższym czasie na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się Koncert Prawykonań. Wydarzenie związane jest z promocją albumu "Supraskie Kantyki", stanowiącą kolekcję 49 utworów powstałych prawdopodobnie w XVII wieku. Oprócz tego, na scenie zostanie wykonana kompozycja "ICHTHYS", stanowiąca modlitwę o jedność chrześcijan.
Te pieśni pochodzą z XVII w. Stare cerkiewne kantyki wybrzmią w Białymstoku [KONKURS]
Fot: Materiały organizatora

Koncert Prawykonań odbędzie się w piątek (1 grudnia) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Koncert Prawykonań

Koncert Prawykonań związany jest z promocją albumu płytowego "Supraskie Kantyki" pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Płyta jest kolekcją 49 utworów muzycznych napisanych na 6 głosów męskich. Powstały one w unickim Monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu, prawdopodobnie w latach 1667-1693 r. i stanowi jedno z nielicznych obszernych cerkiewnych zbiorów utworów koncertowych tego okresu na świecie.

Najważniejszym punktem wydarzenie będzie prawykonanie kompozycji prof. Pawła Łukaszewskiego, "ICHTHYS" na akordeon i chór mieszany. Tytuł utworu, pochodzący z języka starogreckiego, jest akrostychem złożonym z pierwszych liter słów oznaczających Jezusa Chrystusa, Syna Boga, Zbawiciela. Tekst utworu w języku łacińskim to quasi-litania, obejmująca 16 wyznań chrześcijańskich.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć wybrane kantyki do Najświętszej Maryi Panny, takie jak "Waleczna Hetmanka," "Archanioł z nieba", "Izajasz nazwał Ciebie berłem", "Dziś świętuje cały świat", "Ciebie Orędowniczko zbawienia", "Duszo moja powstań", "Raduj się radości mieszkanie", "Dobry Duch" "Ojcowskiej Twojej chwały", "Z niebiańskimi zastępami" i "Radujcie się sprawiedliwi w Panu". Na scenie wystąpi chór Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Organizujemy konkurs, w którym można wygrać bilety na wydarzenie. Można wziąć w nim udział TUTAJ.

Więcej informacji: Koncert Prawykonań

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

426 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39