Teatr Wierszalin rusza w objazd po Polsce

2011.09.22 00:00
W najbliższy poniedziałek, 26 września Teatr Wierszalin wyrusza w trasę po kraju z "Traktatem o manekinach" w reżyserii Piotra Tomaszuka, w ramach projektu Teatr Polska. Spektakl zostanie pokazany aż w 11 miejscowościach w województwach podlaskim, mazowieckim, małopolskim i podkarpackim, gdzie dostęp do kultury i teatru na co dzień jest ograniczony.
Teatr Wierszalin rusza w objazd po Polsce
Fot: B. Sejwa
Jeden ze scen "Traktatu o Manekinach". Na zdjęciu Rafał Gąsowski

Jako pierwsi przedstawienie obejrzą widzowie z Ostrołęki, a 30 września Teatr Wierszalin zagości w sejneńskiej synagodze. W październiku kolejne spektakle będą wystawiane w Dębicy (2X), Andrychowie (4X), Bielsku Podlaskim (13X), a w listopadzie i grudniu - Teatr ze spektaklem rusza do Ciechanowca (4XI), Tykocina (11XI), Lidzbarka Warmińskiego (18XI), Hajnówki (2XII), Augustowa (6XII) i Suwałk (9XII). W każdej miejscowości widzowie będą mieli także okazję do rozmowy i spotkania z twórcami przedstawienia.

Spektakl "Traktat o manekinach" w reżyserii i inscenizacji Piotra Tomaszuka stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat nieodgadnionej natury człowieka. Bohaterowie spektaklu - Ojciec ( w tej roli Rafał Gąsowski) oraz jego audytorium - Syn ( Miłosz Pietruski) oraz służąca Adela(Dariusz Matys) wciągaJĄ widza w świat mistycyzmu i tajemnicy ożywionej materii.Scenografia Julii Skuratowej - najpierw pracownia krawiecka jakich wiele - zamienia się raz w kino, raz w fabrykę,raz w wielki plac demonstracyjny dając nam szansę na uczestnictwo w wydarzeniach, które zmieniały świat w pierwszej połowie XX wieku, zaś projekcje multimedialne, które ogarniają całą dekorację, wprowadzają historyczny kontekst opowieści i dają namacalny dowód na istnienie materii ożywionej. Warto dodać, że przedstawienie zostało zakwalifikowane do ścisłego finału 17. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Co więcej, spektaklowi będą towarzyszyły warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży, które w małych miejscowościach rozwijają swoje zainteresowania w kołach teatralnych lub też które z taką formą kontaktu z teatrem spotkają się po raz pierwszy. Praca w formie warsztatów jest kontynuacją i rozwinięciem projektu, który już od roku przeprowadzany jest w siedzibie Teatru i ma na celu oswajanie najmłodszych widzów z przestrzenią teatralną.

W tegorocznej, trzeciej edycji projektu Teatr Polska bierze udział szesnaście teatrów z całej Polski. Z województwa podlaskiego, oprócz Teatru Wierszalin, do projektu zakwalifikowały się również Białostocki Teatr Lalek oraz Grupa Coincidentia.

Projekt organizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, a realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MAG

732 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39