Teatralne lato w regionie. Kilkadziesiąt spektakli podczas festiwalu Wertep

2013.07.23 00:00
Dwadzieścia dwie grupy, prawie 56 spektakli, poza tym koncerty, warsztaty, panel dyskusyjny. W piątek, 26 lipca rusza V Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Teatralne lato w regionie. Kilkadziesiąt spektakli podczas festiwalu Wertep
Fot: materiały organizatora
Teatr A3 promował festiwal Wertep w Gdańsku

Jak co roku Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep" ruszy w letnią wędrówkę po miasteczkach wschodniego Podlasia. Zgodnie z "wędrowną" ideą festiwalu, podziwiać będzie można występy twórców z Polski i zagranicy.

Nie tylko w plenerze

- Program jest bardzo różnorodny - zapowiada tegoroczną edycję festiwalu Agata Rychcik-Skibińska ze Stowarzyszenia Kulturalnego "Pocztówka".

Nie zabraknie spektakli dla dzieci, ale będą też koncerty, warsztaty, panel dyskusyjny. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na niektóre z nich obowiązują zapisy - ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (większość spektakli będzie grana w plenerze, ale kilka z nich wymaga zamkniętej przestrzeni). Jest tak choćby w przypadku kameralnego spektaklu Teatru Lyeofil z Francji "Szczęście myszy", granego dla 30 osób.

Teatralna wędrówka po regionie

Wertepowe spektakle będzie można obejrzeć w sześciu miejscowościach na Podlasiu: Narewce (26 lipca), Czeremsze (27 lipca), Michałowie (28 lipca), Policznej (1 sierpnia), Orli (2 sierpnia), Białowieży (3 sierpnia) i Hajnówce (4 sierpnia). Podczas "Dnia w Policznej" - tam mieści się siedziba stowarzyszenia "Pocztówka" - wiele atrakcji: warsztaty i spektakle.

- Każdy spektakl jest jakiś, ma swój klimat - podkreśla Dariusz Skibiński ze Stowarzyszenia Kulturalnego "Pocztówka". - A ludzie na Podlasiu chętnie słuchają historii.

W każdym z miejsc zaprezentowanych zostanie od pięciu do dziewięciu przedstawień: dla dzieci, rodzin i dorosłych. Wystąpią artyści z kraju i zagranicy, m.in. ze wspomnianej Francji, Włoch, Czech czy Białorusi.

Publika jest coraz liczniejsza

- Jest to taki rodzaj wydarzenia, który ma szansę zamienić się w miesiąc teatru na Podlasiu - ocenia Wertep Dariusz Skibiński ze Stowarzyszenia Kulturalnego "Pocztówka".

Festiwal dociera do małych miejscowości; do ludzi, którzy są spragnieni teatru i którzy co rok wyczekują kolejnej odsłony imprezy. Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że publika jest coraz liczniejsza. Wśród widzów są także turyści. Nie bez znaczenia jest miejsce. Na Podlasiu panuje swoisty klimat, artyści czują się tutaj jak u siebie.

Artystyczny klaster, czyli spotkanie dwóch światów

Realizacja kulturalnych inicjatyw nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia. Dlatego organizatorzy "Wertepu" chcą stworzyć artystyczny klaster, w którym spotkają się dwa światy - sztuki i biznesu. Dzięki niemu możliwa będzie współpraca ludzi kultury z ludźmi gospodarki.

W tym celu organizowany jest panel dyskusyjny i spotkanie grupy inicjatywnej z partnerami przedsięwzięcia wdrażającego innowacyjne myślenie o współpracy w ramach mariażu kultury z promocją regionu i biznesem. Odbędzie się on 4 sierpnia w Białowieży.

Portal BiałystokOnline.pl patronuje wydarzeniu.

Program: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

817 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39