"Tego nie da się wytłumaczyć". Białostoczanie o śmierci Pawła Adamowicza

2019.01.18 07:30
Mimo że od niedzieli minęło już kilka dni, białostoczanie nadal są przejęci tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
"Tego nie da się wytłumaczyć". Białostoczanie o śmierci Pawła Adamowicza
Fot: gdansk.pl

W sobotę (19.01) o godz. 12.00 w Gdańsku rozpocznie się pogrzeb zamordowanego prezydenta tego miasta Pawła Adamowicza. Przypomnijmy, że został on zaatakowany na scenie podczas finału WOŚP w ostatnią niedzielę (13.01). Mimo interwencji lekarzy i długiej operacji, prezydent Adamowicz zmarł, niestety, następnego dnia w szpitalu.

Te tragiczne wydarzenia wstrząsnęły całą Polską. Ogłoszono żałobę narodową, która będzie trwała od piątku do soboty wieczorem (18-19.01). Władze Białegostoku także zorganizowały wiele działań w związku z tymi wydarzeniami.

Flagi na miejskich urzędach zostały opuszczone do połowy oraz przykryte kirem, odwołano miejską studniówkę, w szkołach przeprowadzono lekcje przeciwko mowie nienawiści. W Pałacyku Gościnnym natomiast pojawiła się księga kondolencyjna, do której mogli i dalej mogą wpisywać się białostoczanie.

- Szczerze mówiąc o prezydencie Adamowiczu usłyszałam dopiero w niedzielę, ale bardzo to mną wstrząsnęło. Dlatego postanowiłam się wpisać. Wiem, że to niewiele, ale musiałam coś zrobić. W cywilizowanym kraju nie powinno dochodzić do takich sytuacji – mówi pani Aldona.

Chyba wśród większości mieszkańców stolicy województwa podlaskiego opinie na temat tych wydarzeń są podobne.

- To jest właściwie nie do wytłumaczenia. Tutaj nawet nie chodzi o to, że ktoś zabił prezydenta miasta, osobę publiczną, ale sam fakt zamordowania człowieka, który był ojcem, mężem, synem, tak po prostu, dla osobistej zemsty... To jest szokujące – ocenia pani Krystyna.

- Ten mężczyzna, który to zrobił, to jest bandyta i mam nadzieję, że zostanie odpowiednio osądzony. Bardzo szkoda pana Adamowicza, człowieka przecież w sile wieku. Nie znałem go, nie wiem, czy był dobrym prezydentem, chociaż pewnie musiał, skoro tyle lat rządził, ale nikogo takie coś nie powinno spotkać – komentuje z kolei pan Jerzy.

Na sobotnie uroczystości do Gdańska pojedzie delegacja z białostockiego magistratu na czele z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim, który z prezydentem Adamowiczem utrzymywał bardzo dobre relacje. Poza nim do Trójmiasta udadzą się także zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński oraz sekretarz Krzysztof Karpieszuk. O godz. 12.00 w Białymstoku rozlegnie się natomiast dźwięk syren.

Natomiast przewodniczący Rady Miasta Białystok Łukasz Prokorym wyszedł z projektem uchwały ustanawiająceh Pawła Adamowicza honorowym obywatelem Białegostoku. Podobną uchwałę przyjęła już choćby Warszawa.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1662 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39