Tęsknicie za Grzesiem i Jolą? Do białostockiego Akcent ZOO trafiły dwa nowe niedźwiedzie

2024.03.29 20:21
W czwartek i piątek (28-29 marca) zamknięto bramy białostockiego ogrodu zoologicznego. Owiany tajemnicą powód zamknięcia został ujawniony - do Akcentu ZOO trafiły dwa nowe niedźwiedzie.
Tęsknicie za Grzesiem i Jolą? Do białostockiego Akcent ZOO trafiły dwa nowe niedźwiedzie
Fot: Dawid Gromadzki/UM Białystok

Wszyscy pamiętamy uwielbiany przez białostoczan duet - Grzesia i Jolę, którzy tworzyli niezapomnianą parę w Akcent ZOO przez wiele lat. Jola, urodzona w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu w 1986 roku, trafiła do Białegostoku jako młody niedźwiadek w wieku zaledwie półtora roku. Jej przygoda na wielkim wybiegu rozpoczęła się w 2012 roku, gdy została przeniesiona na nowo wyremontowany teren Akcentu ZOO. Krótko po tym dołączył do niej Grześ. Pierwotnie miał być częścią cyrku, jednak ostatecznie znalazł swoje miejsce w Białymstoku, u boku Joli.

Niestety, 4 czerwca 2020 roku Jola zmarła, pozostawiając Grzesia samotnym na wybiegu. Jej żywot trwający 34 lata pozostawił niezatarte wspomnienia w sercach tych, którzy mieli przyjemność obserwować jej życie. Trzy lata później, a dokładnie 25 września 2023 roku przyszła kolejna smutna wiadomość - Grześ zmarł w wieku 38 lat. Obecnie Jola i Grześ są eksponatami na wystawie ssaków w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym.

Jednakże życie w białostockim zoo musi toczyć się dalej. Na wybiegu, gdzie dotychczas królowali Grześ i Jola, pojawili się nowi mieszkańcy - dwa niedźwiedzie brunatne, 10-letni bracia Chip i Dale.

- Zwierzęta przyjechały z poznańskiego ogrodu zoologicznego. Ich pozyskanie odbyło się nieodpłatnie, w ramach współpracy z ogrodami zoologicznymi. Co ważne niedźwiedzie, które do Poznania trafiły kilka miesięcy po wybuchu wojny w Ukrainie, będą miały w białostockim ZOO zapewnione lepsze warunki bytowania, większy i odpowiednio urządzony wybieg z dostępem do wody, którą te zwierzęta uwielbiają - informuje prezydent Tadeusz Truskolaski na Facebooku.

Niedźwiedzich braci będzie można zobaczyć na wybiegu Akcent ZOO od soboty (30 marca).

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

940 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39