Tężnia solna w Białymstoku. Znamy lokalizację

2024.04.02 16:06
Budowa tężni solankowej w parku im. Jadwigi Dziekońskiej w Białymstoku coraz bliżej. Miasto ogłosiło przetarg i szuka wykonawcy. Oferty można składać do 16 kwietnia.
Tężnia solna w Białymstoku. Znamy lokalizację
Fot: UM Białystok
Park im. Jadwigi Dziekońskiej. Tutaj powstanie tężnia solankowa

Na ten projekt, w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 zagłosowało ponad 6 tysięcy białostoczan. Pełna nazwa przedsięwzięcia brzmi: Tężnia solankowa – „Po zdrowie do Białegostoku, w walce ze smogiem”.

Tężnia ma mieć konstrukcję drewnianą w kształcie „zapewniającym równomierne rozprzestrzenianie się aerozolu solnego, z uwzględnieniem osłony inhalacyjnej jako zabezpieczenia przed utratą aerozolu”. Ma zostać również uporządkowany teren wokół obiektu. Pojawi się też sporo zieleni.

Mikroklimat w centrum miasta

Tężnie budzą duże zainteresowanie mieszkańców Białegostoku, którzy chcieliby je odwiedzać i korzystać z ich dobroczynnego działania. Te konstrukcje z drewna i gałęzi tarniny zwiększają stężenie soli w solance poprzez jej częściowe odparowanie. W tak powstałym mikroklimacie można się inhalować, co ma znaczenie w profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc czy nadciśnienia tętniczego.

To będą pierwsze tężnie solankowe w Białymstoku. Do tej pory tężnie utworzono w Supraślu i Choroszczy. Korzystanie z obiektu będzie bezpłatne.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1124 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39