To będzie prawdziwa uczta dla miłośników muzyki klasycznej

2024.02.15 13:19
Muzycy Opery i Filharmonii Podlaskiej zaproszą na prawdziwą muzyczną ucztę. W programie między innymi uwertura do opery "Nieszpory sycylijskie" Giuseppe Verdiego.
To będzie prawdziwa uczta dla miłośników muzyki klasycznej
Fot: Materiały organizatora
Warcisław Kunc - dyrygent

Przed nami organizowany przez Operę i Filharmonię Podlaską koncert "Hymn Chwały". Usłyszymy wybitne arcydzieła muzyki operowej i symfonicznej. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższy piątek (16 lutego) o godzinie 19.00.

Tak prezentuje się program muzycznej uczty

Rozpoczniemy od wysłuchania uwertury do pięcioaktowej opery historycznej napisanej w stylu francuskiej grand opera. Giuseppe Verdi skomponował ją na zamówienie Paryża. To historia XIII-wiecznego buntu Królestwa Sycylii wobec zwierzchnictwa Francuzów, który zakończył się tragedią. Katastrofę poprzedził dźwięk kościelnego dzwonu wzywający wiernych na nieszpory. To właśnie uwertura jest najwybitniejszym muzycznie fragmentem całego dzieła. Kompozytor zaklął w bogactwie jej dźwięków wszystkie najważniejsze tematy całej opery.

Następnie zabrzmi II Symfonia B-dur op. 52 zatytułowana Lobgesang (Pieśń pochwalna) nosząca określenie "symfonia-kantata". Dzieło powstało dla uczczenia 400. rocznicy wynalezienia druku. Hymn ku czci Johannesa Gutenberga wyraża podziw dla jego geniuszu i przypomina o historii powstania druku, bez którego dziś już nie wyobrażamy sobie życia. Wynalazek łączył się z odnową chrześcijaństwa, ponieważ pierwszą księgą wydrukowaną ruchomą czcionką była właśnie Biblia. Wzniosłe, niezwykle bogate w walory muzyczne dzieło dziś nie jest już tak często wykonywane. Białostoccy muzycy postanowili więc przypomnieć nam o jego pięknie.

Wystąpią wybitni soliści w towarzystwie Orkiestr i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją dyrygenta o międzynarodowym renomie - Maestro Warcisława Kunca.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

Polecamy
Bielizna damska - sklep internetowy Dlazmyslow.pl
Bielizna damska - sklep internetowy Dlazmyslow.plul. Warszawska 43 lok. 404 (odbiór zamówień)
15-062 Białystok
www.dlazmyslow.pl

Więcej informacji
1529 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39