To najlepsze podlaskie samorządy. Na tle Polski region wypada słabo

2020.11.09 13:30
Suwałki, Bielsk Podlaski i Juchnowiec Kościelny - to najlepsze podlaskie samorządy w swoich kategoriach - wynika z rankingu "Rzeczpospolitej". Ogólnie nasz region wypada w nim słabo.
To najlepsze podlaskie samorządy. Na tle Polski region wypada słabo
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Białystok w kategorii miast na prawach powiatu jest dopiero 31.

Ranking samorządów "Rzeczpospolitej" uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. W tym roku przygotowano go już po raz 16.

Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej". Ranking weryfikuje skuteczność działań samorządów w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Najwyżej ocenione podlaskie samorządy

Spośród największych miast - na prawach powiatu, których w Polsce jest 65 - liderem zrównoważonego rozwoju okazały się Gliwice (uzyskały 83,68 pkt. w rankingu). Najwyżej z województwa podlaskiego uplasowały się Suwałki - na 20. miejscu (68,80 pkt). To niezła lokata i spory awans, bo w ubiegłym roku były na 44. pozycji.

Dopiero w połowie stawki są dwa pozostałe miasta. Na 31. miejscu Białystok (61,26 pkt.) i na 33. Łomża (60,50 pkt.).

Wśród 874 polskich miast i gmin miejsko-wiejskich liderem w tym roku - tak jak i w ubiegłym - okazała się świętokrzyska gmina Morawica (85,42 pkt.). Z województwa podlaskiego wysoko znalazł się Bielsk Podlaski - na 23. miejscu (63,65 pkt.). Kolejne (41. miejsce i 59,90 pkt.) jest Wysokie Mazowieckie.

Z 1537 gmin wiejskich w Polsce w rankingu "Rzeczpospolitej" z województwa podlaskiego najwyżej uplasował się Juchnowiec Kościelny. Jest na 89. miejscu (37,37 pkt.). Zwyciężył Kleszczów z województwa łódzkiego z 71,06 pkt.

Ogólny wynik Podlaskiego bardzo słaby

Twórcy rankingu podkreślają, że tak naprawdę docenić trzeba wszystkie gminy, które znalazły się w najlepszej setce w swojej kategorii (chodzi o TOP100 dla miast i gmina miejsko-wiejskich oraz o TOP100 dla gmin wiejskich, miasta na prawach powiatu nie są uwzględniane w tej analizie).

Jak podliczyła "Rzeczpospolita", najwięcej takich gmin jest w województwach: śląskim (27), mazowieckim (25) oraz dolnośląskim (24), w odniesieniu zaś do liczby gmin w danym regionie ogółem – w śląskim (16,2%), dolnośląskim (14,2%) oraz małopolskim (10,4%).

Niestety województwo podlaskie w żadnej z kategorii nie ma swoich reprezentantów blisko podium, ale nawet bardzo słabo wypada w "setce najlepszych". Najmniej jest tam miast i gmin z województwa kujawsko-pomorskiego (4 - 2,8% miast i gmin ogółem). A na przedostatnim miejscu z właśnie z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (po 5 – po 4,3%).

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1791 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39