Tradycyjne ukraińskie pieśni zabrzmią w Spodkach. Koncert zespołu Drewo

2023.03.09 11:10
Jeden z najbardziej uznanych zespołów wykonujących pieśni tradycyjne Ukrainy wystąpi z koncertem w Białymstoku. Drewo z Kijowa zaśpiewa w Podlaskim Instytucie Kultury.
Tradycyjne ukraińskie pieśni zabrzmią w Spodkach. Koncert zespołu Drewo
Fot: Materiały prasowe

Drewo (ДРЕВО) jest pierwszym i najstarszym w Ukrainie zespołem pieśni tradycyjnych. Istnieje już 44 lata – powstał w 1979 roku.

Zespołem kieruje jego założyciel, profesor etnomuzykologii – Jewhen Jefremow. Skład zespołu stopniowo się zmieniał, ale jego trzon zawsze tworzyli profesjonaliści: muzykolodzy, kompozytorzy, badacze folkloru.

Członkowie grupy przede wszystkim gromadzą najstarsze pieśni tradycyjne, prowadzą naukowe badania oraz możliwie wiernie naśladują i odtwarzają ukraińskie pieśni ludowe. Nic więc zatem dziwnego, że na główną część repertuaru Drewa składają się tradycyjne pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy, nagrane przez członków zespołu, usłyszane od mieszkańców ukraińskich wsi.

To przede wszystkim materiały z Polesia (w szczególności zebrane od wykonawców zamieszkujących niegdyś strefę w pobliżu Czarnobyla), z leśno-stepowego terytorium naddnieprzańskiego i ze wschodniego Podola.

Drewo nieustannie występuje na festiwalach w Ukrainie, a ponadto: w Belgii, Gruzji, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Polsce, Francji, Uzbekistanie. Pieśni w wykonaniu zespołu były wykorzystywane w filmach, a część repertuaru ukazała się na pięciu płytach CD Drewa (wydanych w Ukrainie i w Polsce) oraz na kilku płytach zbiorowych.

Zespół wystąpi w składzie: Jewhen Jefremow, Tetiana Sopiłka, Jurij Pastuszenko, Hanna i Serhij Ochrimczuk. Podczas koncertu zabrzmią obrzędowe i liryczne pieśni z tradycji Polesia, centralnej i wschodniej Ukrainy, Podlasia oraz muzyka Polesia i Karpat.

Koncert Drewa to kolejna propozycja z cyklu EtnoNurty. PIK prezentuje w nim zespoły z tradycyjną muzyką ludową, ale także te, które czerpią z tradycji i łączą ją ze współczesnym brzmieniem.

Koncert Drewa odbędzie się w sobotę (18.03), o godz. 18:00 w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury. Bilety w cenie 40 zł są do nabycia online na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury oraz stacjonarnie w kasie PIK-u.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

552 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39