Trochę słońca, trochę deszczu. Tak prezentuje się pogoda na nadchodzący weekend

2024.02.16 07:17
Najbliższe dni będą dość ciepłe i suche. Jedynie w sobotę spodziewać się możemy chwilowego załamania pogody.
Trochę słońca, trochę deszczu. Tak prezentuje się pogoda na nadchodzący weekend
Fot: Pixabay

Piątek, 16 lutego

Weekend rozpocznie się naprawdę ciepło i słonecznie. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków nie musimy obawiać się dziś wystąpienia jakichkolwiek opadów atmosferycznych.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 10°C w ciągu dnia i 4°C w nocy. Wartość temperatury odczuwalnej oszacowano na 8°C.

Do stolicy województwa podlaskiego nadciągnie dziś subtelny, południowy wiatr. Prędkość jego porywów nie powinna przekraczać 25 km/h. zachmurzenie pokryje zaledwie 36 proc. powierzchni nieba. Złapiemy dziś więc trochę promieni słonecznych.

Ciśnienie atmosferyczne utrzymywać będzie się na poziomie 1022 hPa. Stan wilgotności powietrza spadnie do 75 proc. Panować będą korzystne warunki biometryczne.

Długość dnia i nocy

Wschód słońca mogliśmy dziś dostrzec o godzinie 6:45. Na astronomiczne południe zaczekamy do godziny 11:42, a zachodu słońca możemy spodziewać się dopiero o godzinie 16:40. Długość dzisiejszego dnia wyniesie 9 godzin i 55 minut.

Księżyc pojawi się na horyzoncie o godzinie 8:59 i pozostanie widoczny aż do swojego zachodu, który nastąpi 44 minuty po północy. Noc z piątku na sobotę potrwa przez 14 godzin i 5 minut.

Nietypowe święta i imieniny

Piątek, 16 lutego to 47. dzień bieżącego roku. Według kalendarza świąt nietypowych będzie to Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek.

Swoje imieniny świętują: Daniel, Danuta, Samuel, Bernard, Czcisław, Dominik, Eliasz, Filipa, Flawian, Gilbert, Izajasz, Jarema, Jeremi, Jeremiasz, Julian, Juliana, Julianna, Józef, Ludan, Marcjan, Maria, Marian, Marut, Maruta, Marutas, Mikołaj, Onezym, Pamela, Pamfil, Piotr, Porfiriusz, Porfiry, Przedsława, Symeon, Szymon, Teobald oraz Wirydiana.

Przysłowia na piątek:

"Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy już niedługa zima";
"Luty miesiąc bardzo zmienny: pół zimowy, pół wiosenny";
"Gdy luty ciepły i o wodzie, wiosna późna i o chłodzie".


Cytat dnia:

"Łatwo się skaleczyć każdym z nas, jak kawałkiem stłuczonego szkła." - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Sobota, 17 lutego

Synoptycy zapowiadają, że sobota przyniesie nam chwilowe załamanie pogody. Będzie pochmurno i nieco chłodniej. Możemy spodziewać się też przelotnych opadów deszczu.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 7°C za dnia i 0°C w nocy. Temperatura odczuwalna wyniesie 4°C.

W porywach do 25 km/h zawieje subtelny, południowo-zachodni wiatr. Zachmurzenie pokryje 93 proc. powierzchni nieba.

W związku z prognozowanymi na ten dzień przelotnymi opadami deszczu, stan wilgotności powietrza wzrośnie do 90 proc. Ciśnienie atmosferyczne spadnie do 1018 hPa. W Białymstoku panować będą niekorzystne warunki biometryczne.

Długość dnia i nocy

Wschód słońca zapowiedziano na godzinę 6:42. Astronomiczne południe nastąpi o godzinie 11:42, a zachód słońca zapowiedziano na godzinę 16:42. Dzień potrwa przez równo 10 godzin.

Księżyc wzniesie się ponad nasze miasto o godzinie 9:22. Jego zachód zapowiedziano na godzinę 2:10. Noc z soboty na niedzielę potrwa przez dokładnie 14 godzin.

Nietypowe święta i imieniny

Sobota, 17 lutego to 48. dzień bieżącego roku. W kalendarzu świąt nietypowych odnajdziemy jutro następujące okazje do świętowania: Dzień Kota oraz Światowy Dzień Ducha Ludzkiego.

Swoje imieniny obchodzić będą: Aleksy, Łukasz, Zbigniew, Aleksja, Anastazy, Bartłomiej, Benedykt, Bonfilia, Bonfiliusz, Donat, Faustyn, Fintan, Flawian, Franciszek, Gerard, Hermogenes, Hugo, Izydor, Jan, Julian, Klemens, Konstanty, Marianna, Michał, Niegowoj, Piotr, Polichroniusz, Reginald, Romulus, Sylwan, Sylwin, Sylwina, Teodulf oraz Wilhelm.

Przysłowia na sobotę:

"Jeśli luty śnieżny, mrozny, spodziewaj się wczesnej wiosny";
"Gdy w lutym topnieje, to na wiosnę mróz bieleje";
"Czasem luty tak się zlituje, że człek boso w pole wędruje".


Cytat dnia:

"Całe dobro, jakie nas otacza, to właśnie suma pojedynczych odpowiedzi na radosne sygnały dobrych ludzi. Ale te sygnały wysyła każdy z nas. Dobre sygnały. I złe. A im więcej wysyłamy tych dobrych, tym większe szanse, że ludzie odpowiedzą nam tym samym." - Małgorzata Musierowicz

Niedziela, 18 lutego

W niedzielę do stolicy województwa podlaskiego powróci słońce. Będzie jednak dość chłodno.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 5°C w ciągu dnia i -4°C w nocy. Wartość temperatury odczuwalnej oszacowano na 2°C.

Zachmurzenie pokryje jednak zaledwie 30 proc. powierzchni białostockiego nieba. Nie musimy obawiać się w tym dniu wystąpienia jakichkolwiek opadów atmosferycznych.

Zawieje delikatny, północno-zachodni wiatr. Jego porywy będą osiągały prędkość maksymalnie do 25 km/h.

Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1030 hPa. Stan wilgotności powietrza spadnie do 59 proc. W naszym mieście ponownie panować będą korzystne warunki biometryczne.

Długość dnia i nocy

Słońce zjawi się na horyzoncie już o godzinie 6:40. Astronomiczne południe zapowiedziano na godzinę 11:42, a zachód słońca na godzinę 16:44. Dzień trwać będzie przez 10 godzin i 4 minuty.

Wschód księżyca przypada na godzinę 9:56. Nasz naturalny satelita zstąpi z widnokręgu o godzinie 3:29. Noc z niedzieli na poniedziałek potrwa przez 13 godzin i 56 minut.

Nietypowe święta i imieniny

Niedziela, 18 lutego to 49. dzień bieżącego roku. Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych obchodzić będziemy: Dzień Baterii oraz Dzień Plutona.

Swoje imieniny świętować będą: Konstancja, Sylwan, Agapit, Agnieszka, Albert, Aleksander, Andrzej, Antoni, Bernadeta, Flawia, Flawian, Flawiusz, Franciszek, Gertruda, Haralampiusz, Heladia, Heladiusz, Jan, Klaudiusz, Konstantyna, Kosma, Lucjusz, Łucjusz, Maksym, Marcin, Mojżesz, Symeon, Wespazjan, Więcesława oraz Wilhelm.

Przysłowia na niedzielę:

"Gdy w lutym do połowy zima się wysili, to na koniec miesiąca już się nie wychyli";
"Dzionki mrozne i dni pluty, słowem zwykły miesiąc luty";
"Gdy mróz w lutym długo trzyma, wtedy już niedługa zima, lecz gdy w lutym z dachów ciecze, zima długo się przewlecze".


Cytat dnia:

"Szczęście jest wówczas pełne, gdy światło po­ran­ka budzi dwo­je ludzi do dnia pełne­go wspólnych czynów i rozmów." - Jarosław Iwaszkiewicz

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1740 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39