Truskolaski zdobył najwięcej głosów, ale będzie II tura. Wyniki wyborów na razie cząstkowe

2014.11.17 00:00
Z powodu kłopotów z systemem informatycznym Państwowa Komisja Wyborcza z dużym opóźnieniem podała cząstkowe wyniki wyborów samorządowych. Wynika z nich, że najwięcej głosów zdobył w Białymstoku Tadeusz Truskolaski.
Truskolaski zdobył najwięcej głosów, ale będzie II tura. Wyniki wyborów na razie cząstkowe
Fot: Grzegorz Chuczun
Tadeusz Truskolaski

Spodziewano się, że cząstkowe wyniki wyborów będą zebrane około godz. 2.00 w nocy. Czekali na nie szczególnie m.in. mieszkańcy Białegostoku, bo w stolicy Podlasia nie prowadzono sondaży exit poll, które pozwalałyby mówić o tym, kto zostanie prezydentem miasta lub czy odbędzie się II tura wyborów.

Były jednak problemy z systemem informatycznym PKW - nie można było się do niego zalogować, następnie występowały problemy z drukowaniem protokołów. Po godz. 6.00 w poniedziałek PKW poinformowała że udało się uzyskać tylko "bardzo cząstkowe wyniki". Nie ustalono wyników wyborów w powiatach, a do sejmików województw są one fragmentaryczne.

Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki z prawie 72% obwodowych komisji.

Według nich Tadeusz Truskolaski był o włos od zwycięstwa w I turze wyborów. Na urzędującego prezydenta zagłosowało 49,38% wyborców. Na jego głównego kontrkandydata - Jana Dobrzyńskiego, startującego z listy Prawa i Sprawiedliwości - oddało głos 34,22% białostoczan, a na Roberta Żylińskiego ubiegającego się o urząd prezydenta miasta, podobnie jak Truskolaski z własnego komitetu - blisko 6%.

Na chwilę obecną tylko około 0,6 procenta brakuje obecnemu szefowi magistratu, by rządzić Białymstokiem trzecią kadencję bez konieczności wyborczej dogrywki. Nie wykluczone więc, że po zsumowaniu głosów z wszystkich komisji może okazać się, że obędzie się bez II tury, która zaplanowana jest na 30 listopada.

Kolejne informacje o wynikach wyborów Państwowa Komisja Wyborcza ma podać około godz. 9.00.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1140 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39