Trwa przedświąteczny szał zakupów. Uważaj na złodziei

2011.12.17 00:00
Mamy ostatni i najgorętszy, przedświąteczny weekend. Czas świątecznych porządków i zakupów. Niestety czas ten wykorzystują również złodzieje, włamywacze i rabusie. Aby Święta Bożego Narodzenia były dla wszystkich spokojne i bezpieczne, jak co roku policja przekazują swoje rady.
Trwa przedświąteczny szał zakupów. Uważaj na złodziei
Fot: sxc.hu

Idąc na zakupy zachowaj szczególną ostrożność w miejscach zatłoczonych, takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi. Jesteś narażony na kradzież w momencie, gdy jesteś zajęty - gdy płacisz w kasie lub wchodzisz do autobusu.

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowca nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb, a klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować. Podczas mierzenia ubrań, pakowania zakupów, płacenia w sklepie nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy pociągu, a w czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

Przed wyjazdem samochodem sprawdź: stan techniczny pojazdu (światła, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie (trójkąt, gaśnicę), potrzebne dokumenty. Przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany, a w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżujesz z dziećmi. Dostosuj prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych.

Przed wyjazdem poproś zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się Twoim mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela np. wietrząc mieszkanie, włączając światło wieczorem. Niech zabiorą z wycieraczki gazetki reklamowe oraz listy ze skrzynki pocztowej. Zabezpiecz mieszkanie i staraj się podczas swojej nieobecności nie pozostawiać w nim wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki.

W sytuacji zagrożenia należy jak najszybciej powiadomić najbliższy patrol policji lub zadzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.

E.S.

1060 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39