Trzaska wrzeszczy, spotkanie i koncert w ramach Festiwalu Zebrane

2021.09.08 10:09
Mikołaj Trzaska to postać nietuzinkowa. Jest muzykiem, saksofonistą, klarnecistą basowym. Komponuje muzykę do filmów. W ostatnim czasie ukazała się jego autobiografia w formie rozmowy pt. "Wrzeszcz!". Z tej okazji odbyło się spotkanie z Trzaską oraz jego koncert na otwarcie Festiwalu Zebrane.
Trzaska wrzeszczy, spotkanie i koncert w ramach Festiwalu Zebrane
Fot: Anna Kulikowska
Od lewej: Mikołaj Trzaska i Andrzej Bajguz

Festiwal Literackie Zebrane ruszył we wtorek (7.09).

Na początek w Zmianie Klimatu odbyło się spotkanie z Mikołajem Trzaską.

Ten znakomity i jeden z bardziej oryginalnych twórców oczarował licznie zgromadzoną publiczność swoimi opowieściami. Trzaska to świetny narrator, ze swadą, zabawnie, a jednocześnie głęboko sięga po wątki ze swojego życia, ukazując nieraz egzystencjalne wątpliwości i trudności, z jakimi się mierzy. Sam siebie określił jako "przestępca muzyczny".

Autobiograficzna książka "Wrzeszcz!" przedstawia wzloty oraz kryzysy artysty. Problemy z tożsamością, czy też kilkoma tożsamościami. Wrzeszcz to część Gdańska, z którym Trzaska jest związany. To także gra słów, bowiem Trzaska wrzeszczy niemal, a nie jest to określenie pejoratywne, lecz obrazuje wewnętrzne życie artysty.

Trzaska to buntownik, szukający własnych ścieżek wyrazu i sposobu na życie. Podczas spotkania opowiadał o swoim żydowskim pochodzeniu, o konfliktach, które tak naprawdę są twórcze i mogą spajać jeszcze bardziej.

Po rozmowie, którą prowadził Andrzej Bajguz, odbył się koncert Mikołaja Trzaski z muzykami: Kasią Kadłubowską oraz Marcinem Bożkiem. Był to całkiem nowy projekt muzyczny, ciekawy, angażujący, który nikogo nie pozostawił obojętnym. Muzyka miejscami trudna, czasem liryczna i efemeryczna. Improwizacja najwyższej próby!

12. Festiwal Literacki Zebrane potrwa do soboty (11.09). Przed nami jeszcze spotkania z Mirą Marcinów, Adamem Leszczyńskim, Aleksandrą Lipczak, Witoldem Szabłowskim, Krzysztofem Vargą oraz Chrisem Niedenthalem.

Portal BiałystokOnline.pl patronuje Festiwalowi.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1317 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39