Trzecia dawka szczepionki dla wszystkich. Od kiedy? Jak się zapisać?

2021.10.27 10:40
Pandemia COVID-19 cały czas trwa i zbiera swoje żniwa. Według naukowców, jedyną szansą na jej powstrzymanie są szczepienia. W Polsce minister zdrowia zarekomendował wszystkim dorosłym przyjęcie trzeciej dawki.
Trzecia dawka szczepionki dla wszystkich. Od kiedy? Jak się zapisać?
Fot: Pixabay

Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej sześciu miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Rada Medyczna zarekomendowała możliwość podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia. Prace zmierzające do podawania trzeciej dawki szczepionki osobom dorosłym w Polsce są już na ostatniej prostej.

- Wystawianie skierowań dla wszystkich pełnoletnich w pełni zaszczepionych rozpocznie się 2 listopad. Będą one pojawiać się w Internetowych Kontach Pacjenta 6 miesięcy po podaniu poprzedniej dawki - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wcześniej trzecia dawka rekomendowana była osobom po 50. roku życia lub dla ciężko chorych. Później grono poszerzono o medyków mających bezpośredni kontakt z pacjentem.

Według zapowiedzi resortu zdrowia, szczepienie dodatkowe będzie wykonywane tylko preparatem firmy Pfizer/BioNTech niezależnie od rodzaju szczepionki zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego pierwszą i drugą dawką.

Chętni, którzy będą chcieli przyjąć przypominającą dawkę szczepionki otrzymają skierowanie równo po pół roku od poprzedniej dawki. Na szczepienie będzie można się zapisać poprzez:
- stronę pacjent.gov.pl;
- poprzez aplikację mojeIKP;
- bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień - 989;
- kontakt z wybranym punktem szczepień;
- SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

W Polsce jedną dawkę szczepionki przyjęło już ponad 20 mln osób. Z kolei w pełni zaszczepionych jest 19,8 mln Polaków - są nimi osoby zaszczepione preparatem J&J oraz dwiema dawkami innych preparatów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1391 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39