"Trzeźwy poniedziałek". Policja skontrolowała 10 tys. kierowców, wielu było pod wpływem

2023.07.25 14:16
W poniedziałek (24.07) na podlaskich drogach policja skontrolowała 10 tys. kierowców, z czego niemal 30 prowadziło pod wpływem alkoholu.
"Trzeźwy poniedziałek". Policja skontrolowała 10 tys. kierowców, wielu było pod wpływem
Fot: Podlaska Policja

24 lipca na terenie całego województwa podlaskiego przeprowadzono akcję policyjną pod nazwą "Trzeźwy poniedziałek", która miała na celu kontrolowanie stanu trzeźwości kierowców na drogach. W ciągu dnia policjanci poddali badaniu trzeźwości blisko 10 tys. kierowców, jednak niestety wielu z nich nie przestrzegało przepisów dotyczących spożywania alkoholu przed jazdą.

Zatrważające jest to, że aż 29 kierowców zdecydowało się prowadzić pojazdy po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Z tej grupy, 13 osób było w stanie nietrzeźwości, co stanowiło szczególnie poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. To smutna rzeczywistość, która wciąż w Polsce powoduje liczne wypadki i straty ludzkie.

W wyniku przeprowadzonej akcji, wszyscy zatrzymani kierowcy zostaną ukarani, a także utracą uprawnienia do kierowania pojazdami. Dla tych, którzy byli w stanie nietrzeźwości, kara może być szczególnie dotkliwa, sięgając nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Przykłady nietrzeźwych kierowców z tego raportu są niepokojące. Wśród nich znalazł się rowerzysta, który miał w organizmie ponad dwa promile alkoholu. Mężczyzna ten został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych, zgodnie z przepisami za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości.

Jednak najbardziej dramatyczne zdarzenie miało miejsce w Małym Płocku, gdzie kolneńscy policjanci pościgiem zatrzymali mężczyznę, który uciekał przed funkcjonariuszami. Pojazd, którym kierował, został zablokowany przez radiowozy policyjne na jednej z posesji. W trakcie próby zatrzymania, policjant wykorzystał broń palną, ponieważ kierowca citroena próbował potrącić interweniującego funkcjonariusza. Okazało się, że 28-latek miał blisko 2,7 promila alkoholu w organizmie i posiadał cofnięte uprawnienia do kierowania. Więcej o tym: przeczytasz tutaj.

Warto podkreślić, że w I półroczu, nietrzeźwi uczestnicy ruchu spowodowali 16 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły, a 21 zostało rannych. To smutne statystyki, które pokazują, jak nieodpowiedzialne i niebezpieczne może być prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Dlatego ważne jest, aby każdy z nas zdawał sobie sprawę z konsekwencji takiego zachowania i szanował przepisy ruchu drogowego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1750 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39