Trzymający w napięciu dramat historyczny z Cezarym Pazurą [KONKURS]

2024.03.25 13:32
Organizatorzy cyklu Kultura Dostępna tym razem zapraszają nas do obejrzenia polskiego dramatu historycznego - "Powstaniec 1863". Projekcja odbędzie się już w najbliższy czwartek (28 marca).
Trzymający w napięciu dramat historyczny z Cezarym Pazurą [KONKURS]
Fot: Materiały organizatora

W każdy czwartek, we wszystkich kinach sieci Helios odbywają się specjalne projekcje w ramach cyklu Kultura Dostępna. Organizatorzy wybierają dla nas kultowe, tylko polskie filmy. Aby zwiększyć grono odbiorców kultury oraz fanów kinematografii, seanse te objęte są promocyjną ceną biletów kinowych.

"Powstaniec 1863" w reżyserii Tadeusza Syki

Przenosimy się do roku 1920, czyli chwilę przed rozpoczęciem bitwy warszawskiej. W koszarach stacjonują żołnierze. Jednym z nich jest weteranem powstania styczniowego. We wspomnieniach cały czas powraca on do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Doskonale pamięta, jak wraz z księdzem Stanisławem Brzóską prowadzili działania konspiracyjne przeciwko Imperium Rosyjskiemu.

Smutną rzeczywistość stanowiły przymusowe "branki" do carskiego wojna i stale pogłębiane represji ze strony zaborcy. W takiej atmosferze zrodził się pomysł organizacji powstania. Wybucha ono dokładnie 22 stycznia 1863 roku. Na czele oddziału staje ksiądz Brzóska. Planuje i przeprowadza atak na rosyjski garnizon wojskowy. Akcja kończy się ogromnym sukcesem, a duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Szczęście księdza Brzóski nie potrwa jednak długo. Jego tropem rusza bowiem zwany "Katem Podlasia" płk. Manukin.

O tym jak zakończyła się ta historia dowiemy się już w najbliższy czwartek (28 marca) o godzinie 18:00 we wszystkich kinach sieci Helios.

Na naszym portalu trwa konkurs, w którym do wygrania są bilety na tę projekcję: KONKURS

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

833 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39