Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie w podlaskich remizach OSP

2022.03.30 09:24
Tylko na terenie powiatu białostockiego uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na 70 miejsc w remizach. Zarówno druhowie z OSP, jak i strażacy z PSP licznie włączają się w akcje pomocowe.
Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie w podlaskich remizach OSP
Fot: Urząd Gminy Kołaki-Kościelne

Pochodzą z różnych części Ukrainy, najczęściej są to kobiety z małymi dziećmi. Teraz znaleźli możliwość zakwaterowania w przygotowanych salach i pokojach remiz Ochotniczych Straży Pożarnych. Żeby dzieci czuły się swobodnie, strażacy przygotowują dla nich kąciki zabaw, a nawet pokazy sprzętu strażackiego.

Na Podlasiu nie brakuje osób chcących nieść pomoc, co widać na każdym kroku. Aktualnie na terenie powiatu białostockiego w 6 remizach Ochotniczych Straży Pożarnych przygotowano około 70 miejsc dla obywateli Ukrainy. W jednej jednostce OSP przebywa obecnie 15 osób. Kolejne 5 obiektów OSP gotowych jest na przyjęcie uchodźców.

Ukraińcy znaleźli również możliwość zakwaterowania w przygotowanych przez Gminy Kołaki Kościelne oraz Rutki (powiat zambrowski) salach w remizach OSP. Uchodźcze rodziny uciekając przed koszmarem wojny, potrzebują podstawowych środków do życia, dlatego OSP organizuje zbiórki rzeczowe pozwalające na zapewnienie dogodnego zakwaterowania.

OSP w Nowej Wsi we współpracy z Urzędem Gminy w Suwałkach i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach zorganizowała 25 miejsc noclegowych przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy, znajdujących się w świetlicy budynku OSP.

Z kolei Urząd Miasta w Drohiczynie we współpracy z jednostką OSP Drohiczyn zorganizował 16 miejsc noclegowych znajdujących się w strażackiej świetlicy, przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy. Do dyspozycji lokatorów jest oddzielna kuchnia, łazienka oraz stół bilardowy. Dla większego komfortu przebywających w strażnicy uchodźców, na czas ich pobytu, zarząd OSP Drohiczyn podjął decyzję o nie włączaniu syreny alarmowej. Powiadamianie druhów do zdarzenia odbywa się za pomocą sms-ów wysyłanych ze stanowiska kierowania.

Strażacy pomagają również w transporcie uchodźców. W poniedziałek i wtorek (28-29.03) Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie na polecenie Wojewódzkiego Centrum Zarzadzania Kryzysowego w Białymstoku zrealizowała transporty uchodźców z Ukrainy do miejsca noclegowego wyznaczonego przez Starostę Powiatu Augustowskiego. W ramach pomocy przetransportowano 24 osoby do miejsca docelowego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1833 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39