Uczniowie zebrali 1,5 tony żołędzi dla zwierząt z Akcent ZOO

2023.01.24 14:06
Jesienna akcja robienia zapasów żołędzi na zimę została właśnie podsumowana. Wzięła w niej udział młodzież i dzieci z 49 białostockich placówek oświatowych.
Uczniowie zebrali 1,5 tony żołędzi dla zwierząt z Akcent ZOO
Fot: Dawid Gromadzki / UM Białystok

Do ósmej edycji zbierania żołędzi zgłosiło się 49 placówek oświatowych, w tym 27 przedszkoli, 18 szkół podstawowych, szkoła INFOTECH, Zespół Szkolno-Wychowawczy w Białymstoku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i XI Liceum Ogólnokształcące.

Uczniowie z tych placówek zebrali łącznie 1659 kg żołędzi. Dzięki nim, zwierzęta w ZOO mają zapewnione odpowiednie wyżywienie, a ich jadłospis zatwierdza lekarz weterynarii opiekujący się białostockim zwierzyńcem.

- Zebrane żołędzie stanowią cenne uzupełnienie diety i są przysmakiem jeleni, danieli i świnek wietnamskich. W naturze są chętnie zjadane przez sarny, jelenie, dziki, żubry, wiewiórki, a nawet niektóre ptaki, np. sójki. Nasiona dębu, którymi są żołędzie, to źródło węglowodanów, z czego skrobia stanowi około 37% ich masy. Skrobia jest wielocukrem, który dostarcza energii, co ma znaczenie zwłaszcza w okresie zimy. Dzięki długiemu procesowi trawienia zwierzęta są syte przez wiele godzin. Ponadto w żołędziach znajdują się witaminy A, E oraz te z grupy B, a także minerały – potas, żelazo, magnez, fosfor i miedź - poinformowała Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Co więcej, żołędzie mogą też pomagać zwierzętom w razie wystąpienia zaburzeń trawiennych. Należy pamiętać, aby w rozważny sposób podawać żołędzie zwierzętom, gdyż w swoim składzie zawierają garbniki. Te gorzkie i niesmaczne związki organiczne mogą być szkodliwe, zwłaszcza jeśli są spożywane w dużych ilościach. Dlatego stanowią one jedynie uzupełnienie diety, a nie jej podstawę.

- W akcji zbierania żołędzi nie chodzi o rywalizację. Jej celem jest przede wszystkim edukacja, która służy rozwijaniu u dzieci i młodzieży proekologicznych zachowań, nauka mądrego korzystania z zasobów przyrody oraz aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu - dodała Anna Kowalska.

W ramach podziękowania wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1407 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39