Ukradł 14-latce rower, bo chciał pojechać do Białegostoku

2024.06.07 09:11
Funkcjonariusze policji zatrzymali 34-latka podejrzanego o kradzież roweru. Mężczyzna wykorzystując chwilową nieuwagę 14-letniej dziewczynki ukradł rower sprzed pizzerii w Zabłudowie.
Ukradł 14-latce rower, bo chciał pojechać do Białegostoku
Fot: KMP Białystok

Sprawca szybko został schwytany

Policjanci z Komisariatu Policji w Zabłudowie otrzymali zgłoszenie o kradzieży roweru należącego do 14-letniej dziewczynki. Z przekazanych informacji wynikało, że nastolatka zostawiła rower na chwilę przed pizzerią. Przez okno zobaczyła, jak mężczyzna podchodzi, zabiera jej rower i odjeżdża. Dziewczynka natychmiast zadzwoniła na numer alarmowy, aby poinformować o całej sytuacji.

Na miejsce zdarzenia przybył funkcjonariusz z zabłudowskiego komisariatu. Kilkadziesiąt metrów dalej zauważył mężczyznę odpowiadającego rysopisowi podanemu przez zgłaszającą. Okazało się, że sprawcą jest 34-letni mieszkaniec Białegostoku. Zapytany przez policjanta, dlaczego ukradł rower, odpowiedział, że chciał na nim dojechać do Białegostoku.

- W tym czasie podeszła do nich 14-latka, która powiedziała, że odzyskała rower dzięki pomocy pracownicy pizzerii. Kobieta zareagowała, gdy mężczyzna chciał odjechać po wyjściu ze sklepu - poinformowali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

Na miejsce zdarzenia przybyli policjanci z białostockiego oddziału prewencji i zatrzymali złodzieja. 34-letni mężczyzna został przewieziony do policyjnego aresztu. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Po wytrzeźwieniu, mężczyzna usłyszy zarzut kradzieży w warunkach recydywy. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. W przypadku recydywy kara ta może zostać zwiększona o połowę, co oznacza, że złodziejowi może grozić nawet 7,5 roku więzienia.

W Białymstoku giną rowery

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, policja apeluje do wszystkich rowerzystów, aby nie pozostawiali swoich cennych jednośladów bez nadzoru oraz zawsze zabezpieczali je przed kradzieżą. Rowery najczęściej giną z balkonów na parterze, klatek schodowych, spod sklepów, domów czy z korytarzy piwnicznych.

- Tylko w maju policjanci otrzymali 36 zgłoszeń dotyczących kradzieży jednośladów. Część z nich w żaden sposób nie były zabezpieczona - przekazuje białostocka komenda.

Policja przypomina, że przypadku kradzieży roweru należy natychmiast zgłosić ten fakt funkcjonariuszom. Najlepiej jest mieć przy sobie dokumenty roweru zawierające numer ramy i opis pojazdu, a także zdjęcie roweru. Te informacje mogą znacznie ułatwić jego odnalezienie i odzyskanie.

Jeśli jesteś świadkiem kradzieży, nie pozostawaj obojętny! Reaguj natychmiast, dzwoniąc na numer alarmowy i informując policję o zdarzeniu. Twoja szybka reakcja może pomóc w schwytaniu sprawcy na gorącym uczynku oraz zapobiec dalszym kradzieżom. Pamiętaj, że wspólne działania mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo naszej społeczności i ograniczyć liczbę przestępstw.

- Przypominamy, że rower można oznakować. Oznakowanie roweru jest bardzo proste. Wystarczy zgłosić się do jednostki Policji z rowerem, dowodem osobistym i dowodem zakupu. Każdy oznakowany rower ma inny numer, który umożliwia ustalenie jednostki, w której został oznakowany. Dzięki takiemu oznakowaniu, po odnalezieniu roweru przez policję, będzie można udowodnić, że pochodzi on z kradzieży, a także odnaleźć właściciela - informuje Komenda Miejska Policji w Białymstoku.

Jak ustrzec się przed kradzieżą roweru?

Aby ustrzec się przed kradzieżą roweru i utrudnić działanie złodziejowi, warto zainwestować w solidne zabezpieczenia, takie jak mocne blokady, na przykład U-locki czy łańcuchy z hartowanej stali. Im więcej czasu zajmie złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower. Stosuj linki rowerowe zawsze, nawet jeśli odchodzisz tylko na chwilę – przypnij rower do nieruchomej części otoczenia. Linka powinna obejmować ramę i koło, a nie samo koło, które łatwo zdjąć.

Zadbaj o jak najlepsze zabezpieczenie swojej piwnicy, ponieważ dobrze zabezpieczone piwnice zniechęcają złodzieja, który zazwyczaj działa w pośpiechu.

Przechowuj kartę gwarancyjną roweru. Jeśli jej nie masz, zanotuj numer fabryczny, nazwę i cechy szczególne roweru – te dane znacznie ułatwią policji odzyskanie pojazdu w przypadku kradzieży. Oznakuj swój rower unikalnym numerem identyfikacyjnym i zrób zdjęcie roweru, aby w razie kradzieży móc przekazać je funkcjonariuszom.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

883 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39