Ul. Raginisa do przebudowy. Wkrótce ruszą prace

2023.04.12 18:21
Już za kilka dni ruszy generalna przebudowa ul. Raginisa w Białymstoku. Droga w przekroju 2x2 będzie kosztowała 40 mln zł.
Ul. Raginisa do przebudowy. Wkrótce ruszą prace
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Ul. Raginisa w Białymstoku przejdzie generalną przebudowę. Powstaną tam dwie jezdnie po dwa pasy ruchu każda oraz skrzyżowania z ulicami: Rycerską, Jaroszówka, Jutrzenki, Uśmiechu, Baśniową i Gwiazdkową. Inwestycja obejmie budowę zjazdów do przyległych posesji, przepustu na cieku Jaroszówka oraz zatoki na potrzeby policji i służb komunalnych. Oczywiście powstaną zatoki autobusowe z wiatami przystankowymi oraz pętla przylegająca do ul. Raginisa i ul. Niemeńskiej.

Standardowo wzdłuż ulicy zostaną wytyczone ścieżki rowerowe oraz nowe chodniki, powstanie sygnalizacja świetlna, oświetlenie i cała infrastruktura podziemna. Przy trasie zostaną ustawione nie przez wszystkich lubiane ekrany akustyczne. Po stronie wykonawcy będzie leżało też nasadzenie pnączy przy ekranach oraz nasadzenia drzew, krzewów i wykonanie zieleńców.

- To ważna inwestycja dla mieszkańców Białegostoku, ale i całego regionu, długo oczekiwana - podkreśla marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. - Dzięki temu zostanie udrożniony ruch w mieście, zostanie poprawiona cała infrastruktura z tym związana. Będą w sposób komfortowy korzystać z niej mieszkańcy województwa podlaskiego, mieszkańcy Białegostoku, ale też turyści będą mogli dotrzeć bezpiecznie i komfortowo do miasta Supraśl, które jest bardzo istotne dla naszego województwa.

Jak mówił marszałek, inwestycja ta niejako wchodzi w koncepcję przebudowy całego ciągu z centrum Białegostoku do Supraśla.

Budowa ul. Raginisa to efekt porozumienia, jakie kilka lat temu zawarło Miasto Białystok z Podlaskim Zarządem Dróg Wojewódzkich podległym marszałkowi.

- Według umów z Podlaskim Zarządem Dróg Wojewódzkich Miasto Białystok zrealizowało węzeł Porosły, a dokumentację przygotował PZDW. W przypadku ul. Raginisa wykonanie leży po stronie PZDW, a dokumentacja po stronie Miasta Białegostoku - tłumaczy zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Koszt wykonania dokumentacji to około 300 tys. zł, zaś sama inwestycja pochłonie prawie 40 mln zł. Jej realizacją zajmie się wybrana w przetargu firma UNIBEP SA.

- Przez najbliższy rok będą utrudnienia. Będziemy starali się, by jak najmniej dotykały mieszkańców, ale są one nie do uniknięcia. Zaczniemy od prac poza jezdnią główną: rozbiórkowych i związanych z budową infrastruktury. Następnie przygotujemy nową jezdnię do puszczenia ruchu - ramowy harmonogram prac przedstawił Adam Poliński, członek zarządu UNIBEP SA.

Budowa ul. Raginisa to nie pierwsze zadanie UNIBEP-u na drodze wojewódzkiej nr 676, po której biegnie ta ulica. Spółka przebudowywała odcinek Białystok - Supraśl, most w Supraślu, węzeł Porosły, gdzie się ta droga zaczyna, a ostatnio odcinek w miejscowości Talkowszczyzna.

Prace mają potrwać 14 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych, a więc powinny zakończyć się we wrześniu 2024 r.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1367 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39