Ulica Ciołkowskiego będzie wyremontowana z pieniędzy na lotnisko

2011.10.20 00:00
Między innymi przebudowa ulicy Ciołkowskiego w Białymstoku - już zapadła decyzja na temat kolejnych inwestycji, które będą dofinansowane środkami z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Wcześniej pieniądze te były zarezerwowane na budowę lotniska w naszym województwie.
Ulica Ciołkowskiego będzie wyremontowana z pieniędzy na lotnisko
Fot: sxc.hu

Dziś (20.10) zarząd województwa wpisał 3 nowe przedsięwzięcia drogowe na listę projektów kluczowych RPO (najważniejszych dla naszego regionu, które po przygotowaniu dokumentacji na pewno otrzymają unijne dofinansowanie).

- Budowa lotniska regionalnego to jest największy projekt jaki mieliśmy w planach realizacyjnych na tę perspektywę programową. Były tam zarezerwowane środki, w tej chwili, za zgodą Komisji Europejskiej, przekazaliśmy te środki na realizację innych zadań, głównie z zakresu infrastruktury transportowej - mówił marszałek województwa, Jarosław Dworzański.

Białostoczanie będą zadowoleni przede wszystkim z przebudowy ul. Ciołkowskiego. Zostanie wyremontowany, w standardzie dwupasmówki, odcinek do ronda przy ul. Kawaleryjskiej do ul. Mickiewicza. Ponadto w regionie powstanie nowa droga łącząca Bakałarzewo z Suwałkami oraz przedłużenie ul. Wigierskiej w Suwałkach.

Łączna wartość tych trzech projektów szacowana jest na prawie 127 mln zł. Dofinansowanie przekroczy 97 mln zł.

Wcześniej środki z puli na lotnisko zasiliły już projekt przebudowy drogi między Janowem i Korycinem oraz budowy obwodnicy Księżyna. Dodatkowo, zarząd podjął dziś decyzję o zwiększeniu kwot zarezerwowanych dla tych dwóch inwestycji.

Jak poinformował Daniel Górski, szef departamentu RPO w Urzędzie Marszałkowskim, z pieniędzy na lotnisko może być zrealizowanych jeszcze 2-3 inwestycje drogowe.

Na dzisiejszym posiedzeniu zarządu województwa zapadła także decyzja o sfinansowaniu budowy drogi wojewódzkiej łączącej granicę województwa z Nowogrodem.

- To łącznik ze światem, jedyna droga na Pomorze, najkrótsza na Mazury - o konieczności inwestycji mówił Dworzański, który jednocześnie podkreślił fatalny stan tej trasy.

Jej budowa będzie współfinansowana z innego programu unijnego - Rozwój Polski Wschodniej. Wartość projektu wynosi 110 mln zł, z czego 77 mln zł stanowi dofinansowanie.

E.S.

1761 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39