UMB kupił najnowocześniejszy sprzęt na świecie. Wykryje m.in. chorobę Alzheimera

2023.06.19 18:59
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) zakupiło najnowocześniejszą na świecie aparaturę do wczesnej diagnostyki chorób neurozwyrodnieniowych. W poniedziałek (19.06) na ręce rektora został przekazany symboliczny czek od wiceministra edukacji.
UMB kupił najnowocześniejszy sprzęt na świecie. Wykryje m.in. chorobę Alzheimera
Fot: Malwina Witkowska

2,5 mln zł dla UMB

Zespół naukowców z UMB pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Barbary Mroczko otrzymał grant Ministra Edukacji i Nauki na zakup jedynej w Polsce w pełni zautomatyzowanej i ultraczułej platformy do wykonywania testów immunologicznych.

Naukowcy z UMB zamierzają przeprowadzić badania nad poszukiwaniem nowych wskaźników umożliwiających wykrycie i monitorowanie wczesnych zmian patologicznych w ośrodkowym układzie nerwowym będących pierwszym symptomem rozwijającej się choroby neurodegeneracyjnej, m.in. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, łagodne upośledzenie funkcji poznawczych oraz innych chorób w przebiegu, których występują zaburzenia funkcji poznawczych np. zespole Downa, który charakteryzuje się występowaniem zmian neurodegeneracyjnych już w młodym wieku.

Wczesna diagnoza zwiększa skuteczność leczenia i znacznie polepsza jakość oraz wydłuża czas przeżycia pacjentów, jednocześnie wpływając na obniżenie kosztów leczenia.

- Choroba Alzheimera jest chorobą bardzo trudną w leczeniu, dlatego najważniejsza jest wczesna diagnostyka - zaznaczył rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Adam Jacek Krętowski.

UMB jest liderem w Polsce, a nawet i w Europie, jeżeli chodzi o wczesną diagnostykę. W związku z tym, rektor tym bardziej cieszy się, że ministerstwo zauważyło potencjał naukowy UMB i pomogło sfinansować urządzenie. Z pieniędzy ministerialnych do białostockiej uczelni trafiło ponad 2,5 mln zł.

- Liczymy na kolejne wnioski do ministerstwa, które mam nadzieję, że zostaną w sposób zobiektywizowany pozytywnie rozpatrzone. Dla nas jako Ministerstwa Edukacji i Nauki wsparcie dla uczelni medycznych jest priorytetowe - powiedział wiceminister Tomasz Rzymkowski, pełnomocnik rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki.

Pracownicy są już szkoleni z obsługi

Sprzęt ten umożliwia uzyskanie 1000-krotnie wyższej czułości niż tradycyjne testy immunologiczne. Analizator jest w pełni zautomatyzowany. Wykonuje wszystkie etapy testu samodzielnie, co wpływa zarówno na czas wykonania, wydajność, jak i spójność oraz precyzję uzyskanych wyników, minimalizując jednocześnie zmienność wyników typową dla metod manualnych.

Posiadanie tak zaawansowanej technologii umożliwi poszukiwanie nowych białek specyficznych pozwalających na wcześniejszą diagnostykę chorób cywilizacyjnych, jeszcze w momencie, w którym nie obserwuje się u pacjenta pierwszych objawów choroby; prognozowanie przebiegu tych chorób oraz ich monitorowanie.

- Dzięki platformie będziemy mogli pomóc pacjentom, którzy już mają w rodzinie przypadki występowania chorób neurozwyrodnieniowych. Im wcześniejsza diagnostyka, tym możemy zastosować różne formy terapii - poinformowała prof. dr hab. n. med. Barbara Mroczko.

Platforma, w sposób ultraczuły będzie mogła rozpoznać zaburzenia już na wczesnym etapie.

- Dzięki niej, w przypadku choroby Alzheimera nie musimy pobierać płynu mózgowego, bo wystarczy krew do przeprowadzenia badania. Jest to nowa era diagnostyki - mówiła prof. Mroczko.

Możliwość realizacji badań we krwi, gdzie stężenie takich wskaźników choroby może być znacznie niższe, zmniejsza ryzyko dla pacjenta, wpływa na poprawę jego komfortu psychicznego, a także sprzyja rozwojowi badań w tym obszarze, które mogą być szczególnie istotne dla wykrycia testów przesiewowych umożliwiających poprawę wczesnej diagnostyki wybranych chorób cywilizacyjnych oraz stratyfikację pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka.

Obecnie pracownicy UMB są szkoleni z obsługi sprzętu. Zostanie on wprowadzony do użytku za kilka miesięcy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

906 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39