Uniwersytet i białostocki Medyk też włączają się do pomocy Ukraińcom

2022.02.28 10:18
W ostatnich dniach wszyscy zastanawiają się jak można pomóc Ukraińcom, których dotknęły ataki ze strony rosyjskiej. Akcje pomocowe organizują też największe uczelnie w regionie.
Uniwersytet i białostocki Medyk też włączają się do pomocy Ukraińcom
Fot: UwB

Każdy zastanawia się jak może pomóc Ukraińcom. Zarówno tym, którzy zostali,by bronić swojej ojczyzny, jak i tym, którzy przyjechali do Polski teraz bądź znacznie wcześniej.

Na Uniwersytecie w Białymstoku studiuje obecnie 11 studentów z Ukrainy. W związku z tym, co się dzieje w ostatnich dniach na terenie ich kraju – prorektor ds. studenckich dr hab. Jolanta Muszyńska prof. UwB poinformowała tych żaków, że decyzją władz uczelni w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego zostaną zwolnieni z opłat za studia. Wszyscy mogą też skorzystać z darmowego zakwaterowania w domu studenckim oraz zapomóg socjalnych i wsparcia psychologicznego.

Analizujemy jeszcze możliwości innych form wsparcia studentów z Ukrainy. Ci młodzi ludzie znaleźli się w bardzo trudnej życiowej sytuacji. Będziemy starali się pomagać im na bieżąco, dostosowując pomoc do indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowej każdego studenta - deklaruje dr hab. Jolanta Muszyńska prof. UwB.

Także studenci z Parlamentu Studenckiego UwB zapowiedzieli gotowość wsparcia i koleżeńskiej pomocy. Chętnie pomogą m.in. w załatwianiu różnych spraw i formalności.

Uniwersytet Medyczny organizuje zbiórkę #SolidarnizUkrainą

Organizacje studenckie UMB, Centrum Wolontariatu i ZZOM UMB postanowiły razem działać na rzecz pomocy Ukraińcom. Organizowana jest zbiórka na rzecz potrzebujących. Potrzebne są:
- koce i śpiwory (nowe);
- środki opatrunkowe i medyczne (głównie koce termiczne, gazy jałowe, bandaże elastyczne, - sól fizjologiczna, środki odkażające, chusty opatrunkowe sterylne, witamina d,c, cynk, witamina, tabletki do ssania od bólu gardła spray do nosa od kataru, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (w tabletkach, czopkach i syropach) maść bepanten, altacet, fastum, tribiotyk, rywanol;
- żywność długoterminowa (głównie zupki typu instant, batony energetyczne, czekolady, puszki, konserwy, cukier, makarony, kasze, kawa, herbata, olej);
- środki higieniczno-chemiczne (pieluszki, podpaski, żele, mydła, papier toaletowy, środki piorące, chusteczki nawilżane);
- żywność dla dzieci (kaszki, mleko, soczki, dania gotowe w słoiczkach);
- komplety pościeli, ręczniki, bielizna damska i dziecięca;

Uwaga - Nie zbierane są ubrania i obuwie.

Kartony będą się znajdować w:
- Wydział Nauk o Zdrowiu;
- Euroregionalne Centrum Farmacji;
- Dom Studenta 1;
- Dom Studenta 2;
- Collegium Primum;
- Blok M;;
- Samodzielna Pracownia Kosmetologii;
- Centrum Dydaktyki Stomatologicznej;
- Zakład Zintegrowanej Opieki Medycznej;
Wszystkie zebrane produkty będą przekazane Centrum Aktywności Społecznej;

Politechnika także niesie pomoc

Zbiórka darów dla Ukraińców prowadzona jest także na Politechnice Białostockiej. Potrzebne są takie same rzeczy, jak na liście Uniwersytetu Medycznego.

Punkty odbioru darów będą zlokalizowane przy portierniach poszczególnych wydziałów Politechniki Białostockiej. Będą działały w godz. 8.00-15.00.

Lista punktów:
- Wydział Architektury, ul. Oskara Sosnowskiego 11, Białystok;
- Wydział Inżynierii Zarządzania, ul. Ojca Tarasiuka 2, Kleosin;
- Wydziały na kampusie Politechniki Białostockiej:
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, ul Wiejska 45 E
Wydział Elektryczny, ul Wiejska 45 D
Wydział Mechaniczny, ul Wiejska 45 C
Wydział Informatyki/Rektorat, ul Wiejska 45 A
Centrum Nowoczesnego Kształcenia, ul. Zwierzyniecka 16

Oświadczenie środowiska akademickiego w związku z agresją Rosji na Ukrainę

"W związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę i brutalnym złamaniem umów międzynarodowych oraz standardów obowiązujących w cywilizowanym świecie, polskie środowisko akademickie stanowczo potępia napaść na naszego sąsiada i używanie wobec niego przemocy.

Wyrażamy pełną solidarność z całym narodem ukraińskim i poparcie dla Ukrainy jako suwerennego państwa, oraz deklarujemy wszelką możliwą pomoc w tych ciężkich chwilach. Jednocześnie apelujemy do władz Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie specjalnych środków, w tym prawnych, na wsparcie dla ukraińskich naukowców, doktorantów i studentów, którzy wyrażą chęć kontynuowania swojej działalności w polskich uczelniach.

Polskie środowisko akademickie będzie jeszcze bardziej intensyfikować i rozwijać współpracę we wszelkich postaciach z naszymi ukraińskimi partnerami akademickimi".

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1153 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39