Uroczystość Wszystkich Świętych w dobie pandemii [ZDJĘCIA]

2020.11.01 07:53, Aktualizacja: 2020.11.01 12:53
We Wszystkich Świętych zawsze cmentarze były pełne ludzi, zniczy i kolorowych kwiatów. W tym roku tak już nie będzie. Osoby chcące wybrać się na groby bliskich będą musiały poczekać kilka dni. Spowodowane jest to decyzją rządu o zamknięciu cmentarzy ze względu na panującą epidemię.
Uroczystość Wszystkich Świętych w dobie pandemii [ZDJĘCIA]
Fot: Adrianna Zawadzka

Wszystkich Świętych

W tym roku święto 1 listopada obchodzone jest zupełnie inaczej. Przez panującą epidemie, rząd postanowił zamknąć cmentarze. Od 31 października do 2 listopada nikt nie wejdzie na żadną nekropolię.

Dla Polaków Wszystkich Świętych zawsze było wyjątkowym świętem. Rodzina wówczas spotykała się przy grobach, a wieczorem spacerowano wśród kolorowych kwiatów i przy świetle zniczy.

W religii chrześcijańskiej jest to dzień ku czci wszystkich, którzy osiągnęli stan zbawienia. Jest to również wyraz wiary w obcowanie świętych.

Dzień Zaduszny

2 listopada obchodzone są Zaduszki zwane również Świętem Zmarłych lub Dniem Zadusznym.

Według kościoła katolickiego, Zaduszki są wyrazem przekonania o zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym i obcowaniu świętych.

Od 3 listopada cmentarze będą ponownie otwarte. Rząd apeluje, aby wizyty na cmentarzach rozłożyć na kilka dni i przede wszystkim, aby nie wyjeżdżać.

Akcja "Kupujmy kwiaty"

W związku z wprowadzonym zakazem, wielu przedsiębiorców, sprzedawców kwiatów i zniczy ma w tym roku dużo powodów do obaw.

Niektóre osoby wiele miesięcy hodowały chryzantemy, by móc je sprzedać 1 listopada - wówczas zarabiają na przetrwanie zimy oraz zakup nasion kwiatów na kolejny sezon. W tym roku przeżywają wielki kryzys. Wielu polityków zachęca do zakupowania chryzantem do własnych ogródków czy balkonów. Pozwoli to wspomóc lokalnych przedsiębiorców.

Przeciwnicy decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy proponują natomiast, aby kupować znicze, wiązanki i kwiaty oraz zanosić je pod biura poselskie polityków PiS w Białymstoku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1221 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39