Urząd Miejski wesprze finansowo prawie 50 inicjatyw kulturalnych

2011.05.05 00:00
Dokładnie 49 dotacji wartych w sumie 587 tys. zł - to środki, które właśnie rozdzielił białostocki magistrat na imprezy i działania kulturalne, które jeszcze w tym roku zostaną zorganizowane w naszym mieście.
Urząd Miejski wesprze finansowo prawie 50 inicjatyw kulturalnych
Fot: Wojciech Zalewski
W 2010 r. w ramach Bialystok Up To Date Festival zorganizowano też imprezę plenerową w Parku Planty

Do Urzędu Miejskiego wpłynęły 102 oferty od stowarzyszeń i instytucji chcących przeprowadzić różnego rodzaju działania kulturalne w Białymstoku w drugim półroczu 2011 r. 11 wniosków odrzucono ze względu na błędy formalne i ostatecznie przyznano 49 dotacji na łączną kwotę 587 tys. zł.

Najwięcej, aż 160 tys. zł, otrzyma Pogotowie Kulturalno-Społeczne na organizację, po raz drugi, Bialystok Up To Date Festival. Muzyczna impreza - m.in. z udziałem wykonawców z USA, Wielkiej Brytanii, Holandii czy Niemiec - w ubiegłym roku zgromadziła na Węglówce tysiące uczestników z całej Polski.

40 tys. zł od miasta otrzyma Stowarzyszenie Promocji Artystycznej na XI Międzynarodowy Przegląd Inicjatyw Teatralnych - Białysztuk. W jego takcie rokrocznie, przez kilka dni są wystawiane spektakle niezależnych grup teatralnych, gra dobra muzyka, prowadzone są działania plastyczne i performatywne oraz spotkania z twórcami.

Z kolei 25 tys. zł przyznano stowarzyszeniu Fabryka Bestsellerów na wydanie dwóch numerów czasopisma kulturalnego "Flaner". 20 tys. zł otrzyma też Podlaskie Stowarzyszenie Tańca na "Mikrokosmos".

Przy kilkunastotysięcznym wsparciu finansowym miasta powstaną spektakle: "4.48 Psychosis", "Głośniej" teatru Malabar Hotel i sezon teatru Kolegtyw "W czasie wojny". Ponadto będą organizowane: Festiwal Kultury Żydowskiej ZACHOR Kolor i Dźwięk, koncert finałowy w ramach akcji "Pola Nadziei", Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej, festiwal literacki "Zebrane" oraz konferencja "Podlasie w literaturze". Zostanie także opracowana i wydana publikacja na temat kulturowego dziedzictwa PRL-u oraz zrealizowany projekt edukacyjno-naukowo-wydawniczy poświęcony Czesławowi Miłoszowi.

Pozostałe dotacje - od 1 tys. do 10 tys. zł - wesprą wydanie książek i czasopism, warsztaty rowerowe, działania turystyczne, koncerty i festiwale muzyczne oraz różnorodne działania skierowane do dzieci, także niepełnosprawnych.

E.S.

1817 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39