Urząd skarbowy wyliczy najkorzystniejsze rozliczenie PIT dla podatnika

2022.12.23 10:30
Zeznania podatkowe mają być składane od lutego. Już teraz wiadomo, że rozliczenie podatkowe z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich Podatków. Dlatego podatnicy trzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy.
Urząd skarbowy wyliczy najkorzystniejsze rozliczenie PIT dla podatnika
Fot: pixaby.com

W 2023 r. tak samo jak w latach ubiegłych, określone dochody rozliczy usługa Twój e-PIT. Jeśli podatnik go nie zmieni, to zostanie automatycznie zaakceptowane do 2 maja. Deklarację można będzie też wypełnić pisemnie.

W rozliczeniu za rok 2022 podatnik nie będzie miał możliwości uwzględnienia ulgi dla klasy średniej, która została uchylona 1 lipca br. Podatek oblicza się od całości rocznych dochodów według skali podatkowej ze stawką 12 proc., kwotą wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł oraz z progiem dochodowym wynoszącym 120 tys. zł. W przypadku ponad tych kwot zostanie zastosowana stawka 32% podatku.

W przypadku niektórych osób rozliczenie z uwzględnieniem ulgi klasy średniej może być korzystniejsze. Zdaniem Ministerstwa Finansów może tak być u 1 osoby na 1000. Jak podaje Krajowa Administracja Skarbowa, aby nikt nie był stratny podatek zostanie naliczony z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej, jeśli:

- wykazane w zeznaniu przychody będą wynosiły od 68 412 zł do 133 692 zł,
- podatnik złoży zeznania PIT-36 lub PIT-37 na aktualnym wariancie formularza, z wyborem sposobu rozliczenia (indywidualnie, wspólne z -małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci),
- przychody zostały osiągnięte ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Automatycznie wyliczany będzie podatek hipoteczny, w tym przypadku także nie będzie trzeba wykonywać żadnej dodatkowej aktywności. Wykorzystywane będą wyłącznie te dane, które zostaną podane przed podatnika w deklaracji PIT. Brane będą pod uwagę wszystkie ulgi oraz preferencje.

Zwrot różnicy podatku nastąpi w terminie 45 dni dla zeznań podatkowych złożonych w formie elektronicznej lub w terminie 3 miesięcy dla zeznań podatkowych złożonych w formie papierowej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1673 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39