Usiądź wygodnie i wrzuć monetę. Do budki na rynku ustawiała się kolejka [ZDJĘCIA]

2018.05.26 08:55
Budka Teatralna działa podobnie jak fotobudka. Do środka mogą wejść maksymalnie dwie osoby. Po wrzuceniu monety rozpocznie się krótki spektakl. Akcja potrwa jeszcze przez weekend.
Usiądź wygodnie i wrzuć monetę. Do budki na rynku ustawiała się kolejka [ZDJĘCIA]
Fot: Grzegorz Chuczun
Budka Teatralna Teatru Kartonka

Mowa o projekcie Budka Teatralna niezależnego Białoruskiego Teatru Kartonka dla dzieci. Jest częścią tegorocznych Dni Sztuki Współczesnej.

Budka stanęła obok Ratusza, od strony ul. Suraskiej. W piątkowe popołudnie ustawiła się przed nią kolejka.

- Ciekawe, czy to, co zagrają zależy od nominału monety, jaki wrzucimy? - zastanawiała się jedna z pań oczekująca na spektakl z kilkuletnią dziewczynką.

Jak głosi informacja, do "uruchomienia" spektaklu wystarczy symboliczna moneta. Gdy już wejdziemy za złotą kotarę (w środku mieszczą się dwie osoby - jedna może usiąść na krześle, druga stoi), wrzucimy bilon, mechanizm teatralny zaczyna działać. Jaka będzie historia o królu? To się okaże. Postaci bowiem będą postępować tak, jak zdecydujecie. Wygra smok czy król? Możecie wyjść z morałem albo... Przekonajcie się sami. Budka to propozycja nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, którzy wychodzą z niej z szerokim uśmiechem. Niektórzy bajkową opowieść oglądają po kilka razy.

Budkę Teatralną stworzyły Swietłana Bień i Lina Khesina. Pierwsza to pochodząca z białoruskiego Mińska aktorka, reżyserka, poetka i liderka zespołu Sieriebrianaja Swad'ba, druga pochodzi z Berlina i jest graficzką, ilustratorką, pedagożką medialną, założycielką i wykładowczynią w studium "Zuckerwattenkrawatten" w Berlinie, gdzie tworzone są m.in. bajki, ilustracje książkowe i gry planszowe. Jako menadżer produkcji współpracuje z nimi Marina Daszuk. Budka będzie stała na rynku jeszcze przez weekend w godz. 14.00-17.00.

W piątek w Białostockim Teatrze Lalek można było też obejrzeć spektakl "Humanicana" Teatru Porywacze Ciał, a w sali Forum wystąpił zespół EABS - jego debiutancki krążek poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu - Krzysztofa Komedy.

Dni Sztuki Współczesnej potrwają do niedzieli (27.05). Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Co jeszcze w programie?: Budka na rynku, spektakl uliczny i poprawiny. Weekend z DSW

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

841 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39