Uwaga, zmienił się rozkład jazdy pociągów. Wróciło też połączenie sprzed 24 lat

2024.03.10 15:02
Powrót połączenia Białystok - Ostrołęka - Białystok, zmiana godzin kursowania, brak pociągów w określonych dniach. Takie między innymi zmiany zaszły od marca. Podajemy szczegóły.
Uwaga, zmienił się rozkład jazdy pociągów. Wróciło też połączenie sprzed 24 lat
Fot: ESD

Wróciły połączenia kolejowe z Białegostoku do Ostrołęki

W niedzielę (10 marca) nastąpiła marcowa korekta rozkładów jazdy pociągów Polregio, które podróżują po województwie podlaskim. Największą zmianą jest oczywiście przywrócenie połączeń pasażerskich na trasie Białystok – Ostrołęka.

- Decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego na trasie Łapy – Ostrołęka po 24 latach znowu pojawią się pociągi. Połączenia zawieszone od kwietnia 2000 roku zostaną przywrócone i w poniedziałek 18 marca rozpoczną kursowanie pociągi Polregio w relacjach Białystok – Ostrołęka i Ostrołęka - Białystok. Codziennie tę 111-kilometrową trasę będą pokonywały po dwa pociągi w obie strony. Do obsługi połączeń są przeznaczone wygodne, nowoczesne pojazdy spalinowe, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - wyjaśnia Renata Gerasimiuk z Podlaskiego Zakładu w Białymstoku Polregio S.A.

Rozkład jazdy został skonstruowany w taki sposób, żeby na stacji Ostrołęka podróżni mieli możliwość kontynuowania podróży w kierunku Olsztyna. Tak samo w odwrotnym kierunku - w Ostrołęce są przewidziane skomunikowania z pociągami do Białegostoku.

Pociągi będą kursowały według poniższego planu:
1) Białystok odjazd o godzinie 8.06 – Ostrołęka przyjazd o godzinie 9.55,
2) Białystok odjazd o godzinie 16.40 – Ostrołęka przyjazd o godzinie 18.38,
3) Ostrołęka odjazd o godzinie 10.10 – Białystok przyjazd o godzinie 11.59,
4) Ostrołęka odjazd o godzinie 19.38 – Białystok przyjazd o godzinie 21.27.

Jak dodaje Renata Gerasimiuk:
- Na trasie Białystok – Ostrołęka, tak jak w całym województwie, będzie obowiązywała oferta promocyjna "Taryfa Podlaska". Zgodnie z tą ofertą cena biletu normalnego na przejazd w relacji Białystok – Ostrołęka wynosi 17,50 złotych - przy zakupie biletu w kasie lub u obsługi pociągu. Na wszystkich stacjach (poza stacją Białystok) bilet można kupić u obsługi pociągu bez dodatkowych opłat. Natomiast kupując bilet jednorazowy poprzez elektroniczne kanały sprzedaży (Internet, aplikacja) lub w automacie i wideomacie (na dworcu w Białymstoku), jest uwzględniany 10% upust i cena w takim wypadku wyniesie 15,75 złotych.

Co ważne, w "Taryfie Podlaskiej" obowiązują ulgi ustawowe. Przykładowo uczeń lub posiadacz Karty Dużej Rodziny zapłaci 11,02 złotych, a student 8,57 złotych przy zakupie w kasie, a w elektronicznych kanałach lub automatach i wideomacie odpowiednio: 9,92 złotych i 7,72 złotych.

Dzięki uruchomieniu połączeń na trasie Białystok – Ostrołęka z 10 do 12 par zwiększy się liczba pociągów na odcinku Białystok – Łapy i Łapy – Białystok.

Zmiany w rozkładzie z powodu modernizacji linii Rail Baltica

W związku z kolejnymi fazami prac modernizacyjnych na odcinku Czyżew - Białystok oraz w obrębie stacji Białystok - w trakcie obowiązywania nowej korekty - godziny kursowania niektórych połączeń będą zmieniały się kilkakrotnie o kilka minut. Dotyczyć to będzie zwłaszcza terminu od 6 do 10 maja.

Zmiany za pozostałych trasach

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów REGIO na pozostałych trasach województwa podlaskiego będą niewielkie, kilku lub kilkunastominutowe.

Na przykład pierwszy w dobie pociąg z Czyżewa do Białegostoku i Kuźnicy Białostockiej odjedzie 12 minut wcześniej, tj. o godzinie 4.46, a obecnie odjeżdża o godzinie 4.58, a pierwszy pociąg z Szepietowa do Białegostoku będzie odjeżdżał 3 minuty wcześniej, tj. o godzinie 4.20, a obecnie odjeżdża o godzinie 4.23. Również wcześniej, o 15 minut, będzie odjeżdżał pociąg z Białegostoku do Suwałk, który teraz odjeżdża o godzinie 8.55, a od 10 marca będzie odjeżdżał o godzinie 8.40.

Oprócz zmian w godzinach, są także przewidziane drobne zmiany w terminach kursowania pociągów w okresie świątecznym. W pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (31 marca) nie będą kursowały niektóre pociągi na trasach Białystok – Czyżew, Białystok – Kuźnica Białostocka, Bielsk Podlaski – Hajnówka, Bielsk Podlaski – Czeremcha i Hajnówka – Czeremcha. W drugi dzień Wielkanocy (1 kwietnia) odwołano tylko jeden pociąg – odjeżdżający z Szepietowa o godzinie 4.20 do Białegostoku.

Ponadto w dni wolne (1 i 3 maja) będą uruchamiane połączenia na trasie Białystok – Waliły. Jak w latach poprzednich, będą kursowały dwie pary pociągów. A od 8 czerwca pociągi pojadą w każdy weekend aż do 29 września i dodatkowo 15 sierpnia.

Szczegóły rozkładów jazdy dostępne są na wszystkich stacjach i przystankach oraz na stronach Polregio i Portalu Pasażera. Informacje można uzyskać w kasach biletowych oraz pod numerem całodobowej infolinii Polregio 22 474 00 44.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

835 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39