UwB rozpoczął nowy rok akademicki 2010/2011

2010.10.04 00:00
Dziś (4.10) na Wydziale Prawa odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2010/2011 na Uniwersytecie w Białymstoku. Jest to to czternasty rok pracy samodzielnej uczelni.
UwB rozpoczął nowy rok akademicki 2010/2011
Fot: MAG

Podczas uroczystości odbyło się zaprzysiężenie nowych studentów, wręczono także odznaczenia państwowe Medali Komisji Narodowej i Medale Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalnym gościem była Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wygłosiła przemowę na temat rozwoju i przyszłości edukacji w Polsce. Jej zdaniem, jednym z ważniejszych kierunków rozwoju jest wprowadzana autonomia programowania kierunków nauczania, z którą się wiążę możliwość tworzenia nowych specjalizacji, na poszczególnych wydziałach uczelni wyższych.

Na rok akademicki 2010/2011 Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło 50 mln złotych na rozwój nauk humanistycznych.

- Dzięki finansowemu wsparciu możliwe będzie wydawanie wybitnych monografii, tłumaczenie dzieł literatury polskiej i wydawanie ich za granicą - powiedziała Kudrycka.

Jedną z najważniejszych inwestycji ostatnich lat UwB jest budowa kampusu. W jego ramach powstanie Instytut Biologii, Wydział Matematyki i Informatyki, a także Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe. Jak zapewnia minister, innowacje umożliwią studentom włączenie się w badania naukowe. Co więcej, Barbara Kudrycka wskazała na potrzebę komercjalizacji naukowych dokonań, widząc w tym możliwość utrzymywania uczelni.

Uniwersytet  w Białymstoku to największa uczelnia w naszym regionie. Na studiach I i II stopnia, podyplomowych i doktoranckich studiuje około 18 tys. osób. Naukę na I roku rozpoczyna ponad  5 tys. studentów.
Uniwersytet to 10 wydziałów, w tym jeden w Siedlcach i jeden w Wilnie, 23 kierunki studiów  i ponad 50 specjalności. Ponadto ponad 70 kół naukowych i organizacji studenckich, trzy akademiki, nowoczesna biblioteka z unikatowym sprzętem dla niepełnosprawnych, internetowe radio, trzy wydawnictwa i nowy kompleks sportowy.

MAG

1333 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39