VideoMarszrutką na Białoruś

2009.03.09 00:00
"A ty starik, kudy?", impreza prezentująca białoruską kulturę, ściągnęła w piątek do Famy tłumy.

Tytuł nie jest przypadkowy, lecz zaprasza w podróż na Wschód. Rozpoczęła ją projekcja prezentująca dwudziestoletnią historię białoruskich wideoclipów. To część większego projektu "Klip - Marafon" wymyślonego przez Michała Niedźwiecekiego. - Jego pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku w Mińsku. Wcześniej nie było żadnej prezentacji teledysków na Białorusi - mówił. - Od tego czasu organizujemy mini toury i pokazujemy te prace w różnych miejscach. 14 maja planujemy pokaz w Wilnie.

Dużą ciekawostką były najstarsze teledyski z końca lat 80. Patrząc na nie dziś przywołują na myśl teledyski Lady Pank czy Oddziału Zamkniętego. Wyróżniały się też animacje do muzyki projektu Krambambula, współtworzonego przez lidera N.R.M.-u, Lawona Wolskiego i obraz do piosenki "Homelski walc" grupy Krama, stworzony w 10. rocznicę katastrofy w Czarnobylu. Zestaw białoruskich clipów można było nabyć na płytach DVD, które przywiózł Michał Niedźwiecki.

Kolejnym punktem wieczoru było otwarcie wystawy fotografii Yauhenija Attsetskijego. Zdjęcia będzie można obejrzeć do 19 marca w godzinach pracy klubu. Podobnie jak w poprzednich edycjach "Krótkometrażowych Podróży Filmowych" na uczestników czekały smakołyki. Tym razem płynne.

Jednak publikę najbardziej rozgrzał koncert IQ 48, kapeli z Mińska, doskonale znanej bywalcom festiwalu Basowiszcza. Zagrali energetyczną mieszankę ska i alternatywnego rocka. Najwytrwalsi podróżnicy mogli pobawić się na afterparty, które poprowadził Dj Alan Kubert pochodzący z Homla.

Imprezę zorganizował DKF "GAG" działający przy Białostockim Ośrodku Kultury.

andy

1436 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39