W Augustowie powstanie batalion saperów

2023.07.24 12:22
Jak zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, jeszcze w tym roku w Augustowie powstanie batalion saperów. Będzie on wchodził w skład 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej będącej częścią 16 Dywizji Zmechanizowanej
W Augustowie powstanie batalion saperów
Fot: MON

Szef MON w Augustowie poinformował o powstaniu nowej jednostki - batalionu saperów, którego głównym zadaniem będzie wzmocnienie ściany wschodniej i zabezpieczenie tzw. Przesmyku Suwalskiego. Jednostka w Augustowie powstanie w ramach Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023-2025 przyjętego przez Radę Ministrów w 2022 r., mówiącego o wzmocnieniu istniejących już związków taktycznych na wschodniej flance NATO.

W Augustowie, Mariusz Błaszczak zachęcał mieszkańców regionu do służby w Wojsku Polskim. Jak zaznaczył, "naszym wspólnym zadaniem jest wzmacnianie Wojska Polskiego, a tym samym wzmacnianie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny".

- Liczę, że młodzi mieszkańcy Augustowa i okolic będą przystępowali do Wojska Polskiego, do tego batalionu saperów, który jeszcze w tym roku powstanie, że będą gotowi stanąć w obronie Rzeczypospolitej Polski - dodał minister.

Szef MON podkreślał, że obok wzmacniania, modernizowania i zwiększania liczebnego Wojska Polskiego bardzo ważna w kontekście bezpieczeństwa jest współpraca sojusznicza.

- Obok żołnierzy polskich widzimy tu dziś żołnierzy sojuszniczych m.in. amerykańskich, brytyjskich rumuńskich i chorwackich, którzy ramię w ramię ćwiczą w północno-wschodniej części naszego kraju - w miejscu ważnym ze strategicznego punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa Polsce oraz całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział szef MON.

Takie inicjatywy stanowią istotny krok w budowaniu silnego i zabezpieczonego kraju, a zaangażowanie zarówno polskich żołnierzy, jak i sojuszników, podkreśla znaczenie współpracy i solidarności w ramach NATO. Zapewnienie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny wymaga wspólnych wysiłków i jedności, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

860 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39