W Białymstoku będzie karta seniora

2015.01.30 00:00
W piątek (30.01) trafił do prezydenta projekt uchwały dotyczący karty seniora. Białostoczanie powyżej 60. roku życia mają szansę na wiele zniżek.
W Białymstoku będzie karta seniora
Fot: Michał Kardasz
Karta seniora zapewni białostoczanom powyżej 60. roku życia zniżki m.in. w Muzeum Wojska

- 60 tys. seniorów to jedna piąta mieszkańców naszego miasta - podlicza Katarzyna Todorczuk z klubu radnych Tadeusza Truskolaskiego. - Chcemy, by miasto stworzyło takie warunki, by mieli lepszy dostęp do dóbr kultury i aktywności - mówi radna.

Dlatego powstał pomysł karty seniora. Ideą jej wprowadzenia jest przede wszystkim aktywizacja osób starszych. Pomysłodawcy chcą, by program działał na podobnej zasadzie jak białostocka karta dużej rodziny.

- Już teraz seniorzy korzystają ze zniżek, ale nie są one zbyt atrakcyjne - uważa Todorczuk.

Dzięki karcie mogliby za dziesiątki usług płacić co najmniej o połowę mniej. Zniżek początkowo udzielałyby miejskie instytucje. Wśród nich są m.in. Muzeum Wojska, Białostocki Teatr Lalek czy Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. W przyszłości do programu mogliby dołączyć także przedsiębiorcy prywatni. Np. już wiadomo, że zainteresowała się tym cukiernia "Kryszeń". Niewykluczone, że będą również prowadzone rozmowy z instytucjami kierowanymi przez marszałka województwa, chociażby z Operą.

Z pomysłu jest zadowolona Zdzisława Cieślukowska, która działa w klubie seniora przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Jak mówi, jeśli bilety wstępu do instytucji kultury będą tańsze, na pewno starsze osoby chętniej wyjdą z domu i oderwą się od telewizora.
- Dyskutowaliśmy też o tym, by wejść w kontakt z lekarzami i aptekami. Emeryci i renciści mają bardzo małe renty, to im pomoże - rzuca inny pomysł Zdzisława Cieślukowska.

Klub Tadeusza Truskolaskiego zaproponował, by karta seniora była zapisana na karcie miejskiej. Uzyskać ją mogłyby osoby w wieku 60+. Projekt uchwały w jej sprawie powinien trafić na lutową sesję. Jeśli spodoba się większości radnych, karta seniora zacznie obowiązywać od 1 czerwca. Jej szczegółowy regulamin ma być opracowany w magistracie.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1450 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39