W Białymstoku powstał kolejny przystanek historyczny

2022.03.09 13:18
W środę (9.03) Marek Tyszkiewicz oficjalnie pokazał nowy przystanek historyczny, dzięki któremu białostoczanie mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek o znanym Kinie Pokój.
W Białymstoku powstał kolejny przystanek historyczny
Fot: Malwina Witkowska

Kolejny przystanek już gotowy

W listopadzie radni z klubu Platformy Obywatelskiej pokazali pierwszy w Białymstoku przystanek historyczny. Teraz powstał kolejny.

- To kolejne historyczne wydarzenie w naszym mieście i choć drobne, to ważne w tej naszej białostockiej codzienności. Wszyscy teraz skupieni jesteśmy na tym konflikcie, który dzieje się za naszymi granicami, ale jednak nie zapominajmy, że codzienne życie toczy się dalej i pewne programy, projekty, i te ważne i te mniej znaczące, mówię tu o swoim własnym pomyśle, też toczą się dalej - rozpoczął radny Marek Tyszkiewicz.

Ma on nadzieję, że do końca czerwca w mieście powstanie 5-6 takich przystanków. Przypominają one o miejscach, które znikają z mapy Białegostoku.

- Kino Pokój już nie istnieje, chociaż w tym budynku nadal mieści się sala kinowa i odbywają się tam pokazy. Ja ze swojej pamięci pamiętam to kino, jako miejsce wydarzeń w latach 90. Działała wtedy Pomarańczowa Alternatywa i wsławiła się ogromnym happeningiem walki o pokój. Razem z Wojtkiem Koronkiewiczem braliśmy w tym udział - poinformował radny miejski.

Tablica historyczna została umieszczona na przystanku nr 210 (Lipowa/Nowy Świat).

Bogata kinematografia

Joanna Schmidt-Bura z Galerii im. Sleńdzińskich podkreśliła, że choć przystanek nosi nazwę Kina Pokój, to w gruncie rzeczy poświęcony jest historii białostockiej kinematografii.

W kamienicy u zbiegu ulicy Lipowej i Nowy Świat otworzono pierwsze w Białymstoku Elektro-Kino-Teatr "Modern" w 1909 r.

- Kino to działało również w okresie okupacji niemieckiej, pod nazwą Capitol. Później w czasie odbudowy Białegostoku na gruzach kin "Modern" i "Pan" zaprojektowano w tym historycznym miejscu nowe kino, które nazwano Pokój, aby nawiązywać do walki krajów socjalistycznych o pokój - powiedziała Joanna Schmidt-Bura.

Uroczyste otwarcie nastąpiło w trakcie obchodów święta 22 lipca w 1952 r. Ponadto kino pełniło też funkcję polityczną - tu cenzorzy oceniali filmy przed dopuszczeniem ich do publicznego wyświetlenia. Ostatni seans odbył się 28 sierpnia 2008 r.

- Kino Pokój odwiedziła słynna gwiazda kina przedwojennego Nora Ney, która związana była z Białymstokiem. Urodziła się w Wasilkowie jako Sonia Nejman. Później w Białymstoku uczyła się w gimnazjum, a potem postanowiła uciec do Warszawy, ponieważ jej rodzice nie zgadzali się na karierę aktorską - podkreśliła Joanna Schmidt-Bura.

Radny Marek Tyszkiewicz dodał, że zdjęcie Nory Ney znajduje się na wewnętrznej tablicy umieszczonej na przystanku.

- Białystok był tym miejscem, do którego artyści i kinowi, i teatralni bardzo często przyjeżdżali - zaznaczył radny. - Otwarcie tego przystanku i cała ta notka służy temu, aby białostoczanie sobie przypomnieli, a większość młodych ludzi nie ma nawet pojęcia, że w tym miejscu był tak ważny ośrodek kinowy - podsumował Tyszkiewicz.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1042 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39