W Białymstoku powstanie dom dzienny dla dorosłych z porażeniem mózgowym

2022.09.16 14:04
W piątek (16.09) marszałek Artur Kosicki podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym "Jasny Cel" opiewającą na kwotę 2,6 mln zł. Dzięki dotacji zostanie utworzony dom opieki dla osób dorosłych z zaburzeniami funkcji ruchowych.
W Białymstoku powstanie dom dzienny dla dorosłych z porażeniem mózgowym
Fot: Malwina Witkowska

- Na początku, jak nasze dzieci były małe, otworzyliśmy przedszkole. Później, gdy dorastały otworzyliśmy szkołę podstawową, następnie ponadpodstawową. Po zakończeniu szkoły, tą kontynuacją będzie dzienny dom pomocy społecznej dla podopiecznych stowarzyszenia - tłumaczy prezes zarządu działającego już od 22 lat stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym "Jasny Cel" Andrzej Jacek Reszuta.

Dzienny dom pomocy społecznej powstanie dzięki przekazanym właśnie funduszom unijnym. W ramach przedsięwzięcia zostanie rozbudowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek przy ul. św. Rocha 11, który stowarzyszenie otrzymało od Zarządu Mienia Komunalnego Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

- W domu planujemy stworzyć 10 miejsc dla dorosłych osób z uszkodzonym centralnym układem nerwowym. Planujemy również wprowadzić dwutygodniową opiekę wytchnieniową dla naszych podopiecznych. Wówczas te osoby będą mogły tam przebywać całodobowo, a rodzice i opiekunowie będą mogli odpocząć. Jest to bardzo potrzebne działanie w mieście - powiedział przewodniczący zarządu stowarzyszenia.

Z opieki wytchnieniowej będą mogły skorzystać jednocześnie 4 osoby.

- Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są dużo większe. Mamy nadzieję, że stowarzyszenie będzie dalej podejmowało wyzwania zarówno z panem marszałkiem, jak i miastem Białystok. Może uda nam się w przyszłości stworzyć kolejny dom - mówiła Anna Marczak, zastępca przewodniczącego zarządu stowarzyszenia.

- Dużo się mówi o wykluczeniu społecznym, o walce z barierami architektonicznymi, o tym, żeby nie pozostawiać osób z niepełnosprawnościami gdzieś z boku, a państwo nie mówią, tylko to robią - zwrócił się do przedstawicieli stowarzyszenia marszałek Artur Kosicki. - Dlatego w imieniu własnym, ale też wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego należą się wielkie podziękowania, ponieważ ta praca wymaga wielu poświęceń - dodał.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dom zostanie otwarty w 2024 r. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie 2,6 mln zł.

- Mam nadzieję, że będzie można pomóc, nie tylko podopiecznym, ale i ich rodzicom, bo oni też wymagają pomocy. Chodzi o to, żeby dzieci i dorosłych gdzieś przekazać w dobre, profesjonalne ręce. Opiekunowie też muszą mieć chwile wytchnienia, odpoczynku, bo opieka nad osobami z takimi niepełnosprawnościami nie jest łatwa - zaznaczył Kosicki. - Jeżeli byłyby problemy związane ewoluującymi cenami, to jesteśmy otwarci na pomoc finansową, tak aby stowarzyszenie mogło dalej wykonywać wspaniałą pracę - podsumował.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1396 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39