W Białymstoku rusza rekrutacja do przedszkoli

2024.02.26 09:20
W poniedziałek (26 lutego) ruszyła rekrutacja do przedszkoli oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez miasto Białystok. Rodzice muszą złożyć wnioski do 8 marca.
W Białymstoku rusza rekrutacja do przedszkoli
Fot: pixabay.com

Prawie 11 tys. miejsc dla przedszkolaków

Rozpoczęła się już rekrutacja do białostockich przedszkoli samorządowych, oddziałów przedszkolnych w szkołach i placówkach niepublicznych, z którymi samorząd ma podpisaną umowę. Nabór odbywa się z wykorzystaniem systemu elektronicznego, w oparciu o kryteria ustawowe i samorządowe. Dokumenty wypełniane są elektronicznie, a po wydrukowaniu i podpisaniu muszą zostać dostarczone do przedszkola pierwszego wyboru. Istnieje też opcja potwierdzenia wniosku w systemie profilem zaufanym. W takim przypadku nie ma potrzeby składania go w formie papierowej.

Na następny rok szkolny w naszym mieście przygotowano łącznie 10947 miejsc dla przedszkolaków (o 64 więcej niż dzieci zarejestrowanych w systemie), w tym: 8570 w przedszkolach samorządowych, 1667 w oddziałach przedszkolnych 22 publicznych szkół podstawowych oraz 710 miejsc w 10 przedszkolach niepublicznych funkcjonujących na zasadach przedszkoli samorządowych.

Wyniki będą ogłoszone w kwietniu

Wnioski o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej będzie można składać do 8 marca. 5 kwietnia będą znane jej ostateczne wyniki, a początek postępowania uzupełniającego zaplanowano na 27 maja.

Rodzice zamieszkali poza obszarem Białegostoku mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do przedszkola tylko w rekrutacji uzupełniającej, gdy przedszkole będzie dysponowało wolnymi miejscami.

Rozpoczęła się też rekrutacja do białostockich podstawówek

W poniedziałek rozpoczęła się też rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych Miasta Białegostoku na rok szkolny 2023/2024 i potrwa, tak samo jak w przypadku przedszkoli - do 8 marca (do godziny 15.00). W tym czasie zainteresowani muszą złożyć wnioski o przyjęcie dzieci do wybranej placówki nieobwodowej, jak i zgłosić do placówek obwodowych.

– Warto pamiętać, że postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest dla kandydatów zamieszkałych w Białymstoku poza obwodem danej szkoły podstawowej. Kandydaci do szkół obwodowych przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Do rekrutacji do I klasy na przyszły rok szkolny przystąpi – według danych demograficznych – 3 129 dzieci. Miasto Białystok przygotowało w 39 szkołach podstawowych 3525 miejsc w 131 oddziałach ogólnodostępnych oraz 85 miejsc w 17 oddziałach integracyjnych. 1 września 2023 r. w klasach pierwszych rozpoczęło naukę prawie 3 135 uczniów w 39 miejskich podstawówkach.

W przypadku naboru wszystko przebiega z wykorzystaniem systemu elektronicznego. Do 25 marca do godz. 12.00 odbędzie się weryfikacja wniosków o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej. 28 marca o godz. 15.00 opublikowane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Następnie do 4 kwietnia rodzic będzie miał czas, by potwierdzić wolę przyjęcia do klasy pierwszej szkoły podstawowej w postaci pisemnego oświadczenia. 

Rekrutacja do klas czwartych sportowych i mistrzostwa sportowego na rok szkolny 2024/2025, tak jak w ubiegłym roku, jest prowadzona z użyciem systemu informatycznego. Wniosek o przyjęcie kandydata dostępny jest w wybranej szkole lub na stronie internetowej.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

664 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39