W Białymstoku urodziły się czworaczki! To drugi taki poród w historii USK [WIDEO]

2023.10.18 11:31
We wtorek (17.10) w białostockim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym na świat przyszły czworaczki. Mikołaj, Marcel, Milan i Malwina to potomstwo małżeństwa z Suwałk. To drugi taki przypadek w ponad 60-letniej historii największego podlaskiego szpitala.
W Białymstoku urodziły się czworaczki! To drugi taki poród w historii USK [WIDEO]
Fot: Kamil Pietraszko
W Białymstoku przyszły na świat czworaczki

Czworaczki urodziły się w 32 tygodniu ciąży. Największy - Mikołaj waży 1600 gram, a najmniejsza jest dziewczynka - Malwina, która liczy sobie 1400 gram. Dzieci są w stanie dobrym i pod stałą opieką lekarzy i położnych z białostockiego USK. 30-letnia mama odzyskuje siły po cesarskim cięciu. Sam poród trwał zaledwie 3 minuty.

Czwarty poród i duże obawy

Medycy z klinik neonatologicznych USK do niezwykłego porodu przygotowywali się długo i starannie. Na każde dziecko przypadał jeden lekarz i dwie położne. Zmieniono grafiki tak, aby na czas porodu także było dostępnych jak najwięcej członków personelu.

Rodzicami czworaczków jest małżeństwo z Suwałk: Urszula i Szymon Witkowscy. Mają już jedno dziecko, 2,5-letnią córeczkę Maję. Pani Urszula miała także bardzo przykre doświadczenia z dwoma poronieniami, dlatego teraz suwalczanka posiadała duże obawy odnośnie kolejnej próby urodzenia dziecka. Na szczęście wszystko skończyło się pozytywnie.

Poczwórne szczęście państwa Witkowskich

Ciąża czworaczków nie napotykała przez dłuższy czas komplikacji. Dopiero w 21. tygodniu, w czasie badania połówkowego, dało się zauważyć pierwsze problemy, dlatego matka trafiła na oddział patologii ciąży i tam właśnie oczekiwała na szczęśliwe rozwiązanie.

Poród czworaczków bardzo przeżywał także mąż, obecny na miejscu. Był on niewątpliwie bardzo zestresowany, ale mimo to dzielny.

Państwo Witkowscy mieszkają w Suwałkach w 61-metrowym mieszkaniu na trzecim piętrze bez windy. Ich samochód może pomieścić 5 osób. Liczą, że uda im się spokojnie poradzić z niecodzienną sytuacją - poczwórnym szczęściem jakie ich spotkało.

Drugi taki poród w historii USK

Narodziny czworaczków w USK w Białymstoku to drugi taki przypadek w ponad 60-letniej historii największego podlaskiego szpitala. Wcześniej czworaczki urodziły się w 2008 r., ale niestety troje dzieci zmarło. Przeżył jeden chłopiec, który obecnie uczęszcza do liceum.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1541 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39