W Białymstoku wstrzymano ruch autobusów i odwołano zajęcia w szkołach

2022.12.20 07:19, Aktualizacja: 2022.12.20 09:23
W całym województwie od godzin nocnych na drogach panują złe warunki atmosferyczne spowodowane opadami marznącymi.
W Białymstoku wstrzymano ruch autobusów i odwołano zajęcia w szkołach
Fot: Malwina Witkowska
Zdj. ilustracyjne

W Białymstoku, jak i w wielu innych miastach i miejscowościach województwa podlaskiego na drogach jest tzw. szklanka. W związku z tym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zdecydował o wstrzymaniu ruchu autobusów miejskich BKM.

"Panująca gołoledź uniemożliwia bezpieczne poruszanie się nimi po drogach. Firmy odśnieżające już kolejny raz posypują ulice solą. Niestety padający deszcz natychmiast zamarza. Uważajcie na siebie" - napisał o godz. 6.50. Dodał, że pomimo kilkukrotnego posypania ulic solą sytuacja jest bardzo trudna.

"Obwodnica śródmiejska i główne drogi są przejezdne, ale padający deszcz tworzy ciągle nową pokrywę lodową" - przekazał Truskolaski.

Jak poinformował urząd miejski, 47 pługopiaskarek już trzeci raz objeżdża (od godz. 4.00) miasto posypując ulice solą.

To jednak nie wszystko. Około godz. 7.20 prezydent przekazał, że we wtorek zostaną odwołane zajęcia w szkołach.

"Zaapelowałem do dyrektorów szkół, aby z uwagi na trudną sytuację komunikacyjną odwołali zajęcia dydaktyczne w szkołach. Dzieciom, które dotrą do szkół zostanie zapewniona opieka wychowawcza w świetlicach" - poinformował włodarz miasta.

W przypadku każdej szkoły, ostateczną decyzję odnośnie odwołania zajęć podejmować będzie jej dyrektor.

Na podobny krok zdecydował się Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Dziekan wydziału prof. Mariusz Popławski postanowił odwołać zajęcia na uczelni do godz. 13.00. Z kolei Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, ze względu na trudne warunki atmosferyczne na drogach zadecydował, że jeżeli ktoś się spóźni do pracy lub na zajęcia, jego nieobecność zostanie usprawiedliwiona.

Po godz. 8.00 prezydent Białegostoku przekazał, że sytuacja na drogach się poprawia.

"Autobusy będą stopniowo wyjeżdżały na ulice. Cały czas monitorujemy warunki drogowe. Jeśli stan ulic się pogorszy będziemy o tym informowali na bieżąco. Jest lepiej, ale zachowujmy ostrożność" - przekazał Tadeusz Truskolaski.

Autobusy miejskie jeżdżą już po wielu głównych trasach.

"Ulice główne są już ok, wyjechała BKM, natomiast chodniki nadal bardzo śliskie, mimo że posypane solą, ale warstwa lodu to około 0,5 cm. Proszę o maksymalną ostrożność" - napisał prezydent po godz. 9.00.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1187 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39