W Białymstoku znowu Czarny Marsz. Szykuje się też kontrmanifestacja

2020.10.30 12:47
W piątek w Warszawie odbędzie się generalny protest kobiet niezgadzających się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, wg którego dopuszczalne dotąd usuwanie ciąży w przypadku ciężkiego, nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest niezgodne z Ustawą Zasadniczą. Czarny Marsz odbędzie się również w Białymstoku.
W Białymstoku znowu Czarny Marsz. Szykuje się też kontrmanifestacja
Fot: Adrianna Zawadzka

Ogólnopolski Strajk Kobiet zachęcał, by jak najwięcej Polek zjawiło się w stolicy. Protesty odbędą się jednak też w innych miastach. W Białymstoku zaplanowano go na godz. 19.00. Rozpocznie się pod Ratuszem.

"Kolejny raz wychodzimy na ulicę, ponieważ nie pozwalamy na odbieranie naszych praw przez prawicowych fanatyków. Powiedzmy NIE głośno i wyraźnie!" - zachęcają organizatorki. - "Zachęcamy do spacerowania z banerami wyrażającymi sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020. Można też przypadkiem zabrać ze sobą na spacer patelnie, garnki, wuwuzele lub inne hałaśliwe przedmioty".

Przypominają też, że nie jest to zgromadzenie publiczne. Należy zachowywać pełny reżim sanitarny – trzymać odstęp i mieć maseczki.

Godzinę przed Strajkiem Kobiet mobilizują się grupy prawicowe. O godz. 18.00 ich członkowie spotkają się pod katedrą.

"Protestujący będą ponownie blokować ulice Białegostoku. Jak zawsze trasa ich nielegalnego marszu nie jest znana, dlatego musimy być gotowi do obrony kościołów" - pisze Młodzież Wszechpolska na grupie, której członkowie mają bronić białostockich kościołów.

Swoje zgromadzenie nazwali "czuwaniem". W jego trakcie mają modlić się za "obrońców z Warszawy", gdyż "na nich pójdzie dzisiaj najsilniejsze uderzenie".

Prawicowa grupa zaapelowała: "Nie traćmy jednak z oczu naszego miasta, bo zwolennicy aborcji na swoim wydarzeniu już zgromadzili ponad 2k osób, a poczynania ich towarzyszy z Warszawy mogą ich zachęcić do większej agresji. Dlatego ponownie musi być nas na tyle dużo, żeby nawet nie pomyśleli o skierowaniu się pod katedrę".

Apel okraszono cytatem z Biblii.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1159 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39