W czwartek sesja absolutoryjna, a RIO podważa wniosek komisji rewizyjnej

2017.06.28 18:59
Na czwartek (29.06) została zaplanowana sesja, na której radni zdecydują, czy nie udzielić absolutorium Tadeuszowi Truskolaskiemu. To zarekomendowała im komisja rewizyjna, ale Regionalna Izba Obrachunkowa ocenia ten wniosek negatywnie.
W czwartek sesja absolutoryjna, a RIO podważa wniosek komisji rewizyjnej
Fot: MN
Rada miasta

Kolejny raz podczas tej kadencji dojdzie do sporu pomiędzy radnymi i miastem nt. absolutorium prezydenta. Poprzednie dwa lata kończyły się nieudzieleniem Tadeuszowi Truskolaskiemu tego swoistego wotum zaufania i można się spodziewać, że i tym razem będzie podobnie.

W czwartek, podczas ostatniej przed wakacjami sesji, radni pochylą się nad dwoma projektami uchwał: ws. niezatwierdzenia sprawozdania finansowego miasta za 2016 rok i wspomnianego już nieudzielenia absolutorium. Nieudzielenia, ponieważ tak zarekomendowała to radnym komisja rewizyjna, która przez ostatnie tygodnie debatowała nad wykonaniem budżetu w poprzednim roku.

Wniosek komisji rewizyjnej jest jednak także oceniany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Ocena ta jest natomiast negatywna, a Sąd Orzekający uznał ją po prostu za niekompleksową, powołując się przy tym na orzecznictwo sądów administracyjnych, które podkreślają, że ocena wykonania budżetu powinna być całościowa, a nie odnosić się tylko do wybranych elementów.

- Leżąca u podstaw wniosku (...) opinia nie spełnia należycie kryterium kompleksowej oceny wykonania budżetu, zaś zarzuty w niej postawione, niekiedy niekonsekwentnie, w dużej mierze zostały poparte ogólnymi motywami, w tym nieuwzględniającymi stanu budżetu na 2016 rok ukształtowanego w wyniku zmian dokonanych również przez Radę Miasta Białystok - czytamy w konkluzji opinii RIO.

Nie jest ona jednak wiążąca dla rady, więc raczej dalej i tak przejdzie uchwała w pierwotnym kształcie. Opinia wybija jednak argumenty z ręki klubowi Prawa i Sprawiedliwości, który najbardziej upiera się przy negatywnej ocenie wykonania budżetu. Można się więc spodziewać, że dyskusja podczas sesji będzie długa i gorąca.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

868 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39