"W drodze" - nowa wystawa Muzeum Wojska

2021.05.19 07:45
Młodzi, dzielni, pełni nadziei w czasach wojennej zawieruchy. Spoglądają ze zdjęć, z portretów, z fotografii grupowych. Muzeum Wojska udostępniło nową, plenerową wystawę.
"W drodze" - nowa wystawa Muzeum Wojska
Fot: Anna Kulikowska
Fragment wystawy

"W drodze. Żołnierze Armii Andersa 1941-1946" to ekspozycja, której głównym elementem są koloryzowane fotografie z epoki oraz korespondujące z nimi wspomnienia oficerów i żołnierzy PSZ na Zachodzie.

Muzeum Wojska w Białymstoku posiada w zbiorach liczne eksponaty związane ze służbą żołnierzy w "armii Andersa". Wśród nich są m.in. fotografie żołnierzy, wykonane przez nich samych lub Wojskowe Biuro Propagandy i Oświaty PSZ w ZSRS, Oddział Propagandy i Kultury Dowództwo Armii Polskiej na Wschodzie, Referat Fotograficzny Oddziału Kultury i Prasy 2 Korpusu Polskiego w latach 1941-1946.

- To zdjęcia o różnej wielkości i stanie zachowania, czasami opisane na odwrocie, wszystkie czarno-białe lub w sepii. Fotografie dokumentują niemal cały szlak przebyty przez "armię Andersa", od ZSRS przez Persję (Iran), Bliski Wschód (Irak, Palestyna) po Włochy i Wielką Brytanię. Biorąc je w dłonie mamy poczucie kontaktu z odległą historią. Jak sprawić, by stała się bliższa? Może próba przywrócenia kolorów starym fotografiom pozwoli lepiej wejść w świat ich bohaterów? - opowiada Marcin Koziński, autor wystawy.

Dzięki zabiegowi koloryzacji fotografie zyskały nową jakość, jakby nieco ożyły. Emocje tamtych wydarzeń są bardziej wyraziste, a historia nabrała barwnego wymiaru.

Twórcą koloryzacji zdjęć jest Mirosław Szponar, były fotograf i fotoreporter. Praca nad dwudziestoma zdjęciami zajęła mu kilka miesięcy, które poza pracami graficznymi wypełniały m.in. stałe konsultacje historyczne z muzealnikami.

Wystawa prezentowana jest w Białymstoku, na Placu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w dniach 17 maja–21 czerwca.Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

488 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39