W Grabówce ma powstać miejsce pamięci. Hitlerowcy zamordowali tam około 10 tys. osób

2021.04.14 13:32
W środę (14.04) marszałek województwa podlaskiego wraz z burmistrzem gminy Supraśl podpisali umowę na utworzenie w Grabówce miejsca pamięci narodowej. Na ten cel gmina Supraśl uzyskała wsparcie w wysokości 500 tys. zł.
W Grabówce ma powstać miejsce pamięci. Hitlerowcy zamordowali tam około 10 tys. osób
Fot: Piotr Babulewicz /UMWP

Dla ofiar hitleryzmu

Miejsce pamięci narodowej w Grabówce będzie poświęcone ofiarom masowych egzekucji hitlerowskich z lat 1941-1944.

- Grabówka to miejsce zbrodni hitlerowskiej, ale także pewien symbol. Symbol Białostocczyzny i całego województwa podlaskiego. To miejsce, gdzie szacuje się, że może być od 7 do 10 tys. ofiar hitleryzmu - powiedział Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

W Grabówce spoczywają szczątki mieszkańców zarówno z Białegostoku, jak i z całego regionu zamordowanych podczas II wojny światowej.

- Miejsce pamięci należy godnie uhonorować i upamiętnić tak, żeby informacja o tym, co się wydarzyło na tych terenach została przekazana dla następnych pokoleń - oznajmił marszałek Artur Kosicki.

Miejsce ekumeniczne

Burmistrz Supraśla tłumaczył, że w trzech miejscach, których gmina jest właścicielem zostały przygotowane aranżacje miejsc na nowo - uwzględniając odnowienie kwater poległych i utworzenie strefy do celebracji różnych uroczystości religijnych.

- Chcemy stworzyć aleje pamięci razem z Instytutem Pamięci Narodowej, aby to miejsce nie tylko przybliżało te trudne dzieje, ale żeby swoją wymową krzyczało w imieniu tych, którzy tam polegli. Aby już nigdy więcej nie było takiej sytuacji, że jeden naród występuje przeciwko drugiemu, gdzie eksterminuje i nie pozwala żyć tylko ze względu na inną narodowość czy wyznanie - tłumaczył burmistrz.

Z tego względu teren będzie ekumeniczny, opatrzony w różne symbole religijne.

Burmistrz nadal stara się o kolejne fundusze

- Miejsce to od lat 70. nie było remontowane, potrzeba jest pilnego zadbania o przywrócenie pamięci i nową aranżację - dodał Radosław Dobrowolski.

Na realizację tego przedsięwzięcia samorząd województwa przeznaczył 500 tys. zł, które pochodzą z budżetu wsparcia gmin i powiatów. Przy okazji marszałek podkreślił, że cała pula tych funduszy w wysokości 13 mln zł została już wykorzystana.

- Cieszę się, że mieszkańcy województwa podlaskiego będą mieli takie miejsce, w którym będzie kultywowana pamięć o ofiarach jakie naród polski złożył podczas II wojny światowej - podsumował marszałek Kosicki.

Radosław Dobrowolski poinformował, że również prezydent Białegostoku trzy lata temu wstępnie zadeklarował porozumienie o udziale w realizacji projektu. Ze środków własnych gminy na ten cel zostanie przeznaczony 1 mln zł. Burmistrz będzie ubiegać się także o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1655 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39