W maju rozpocznie się XVIII Festiwal Nauki i Sztuki. Przygotowano dużo atrakcji

2022.04.01 16:12
Organizatorzy XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki zaprezentowali jego program. Całość zwieńczy piknik rodzinny na stadionie miejskim.
W maju rozpocznie się XVIII Festiwal Nauki i Sztuki. Przygotowano dużo atrakcji
Fot: Malwina Witkowska
Od lewej: Jarosław Szusta, Izabela Święcicka, Marcin Moniuszko, Ludmiła Marcinowicz, Rafał Rudnicki

"Przyszłość należy do wyobraźni"

Przed nami kolejny Festiwal Nauki i Sztuki, tym razem pod hasłem ze słowami Alberta Einsteina: "Przyszłość należy do wyobraźni".

- Nasza oferta jest niesłychanie zróżnicowana. Ma przede wszystkim sięgać do najmłodszych, bo to oni są przyszłością. Oni mają tworzyć tą innowacyjność przyszłych pokoleń, chcemy ich zaprosić i wciągnąć w to czym zajmujemy się na co dzień - reklamuje festiwal prorektor ds. nauki i rozwoju UMB, prof. Marcin Moniuszko.

- Ten festiwal po raz kolejny jest dowodem niesamowitej współpracy uczelni podlaskich, gdzie oczywiście prym wiodą te trzy największe uczelnie. Jako uczelnie pokazujemy, że gdy w grę wchodzi pokazywanie naszego potencjału czy dzielenie się nim ze społeczeństwem, jesteśmy jedną wielką drużyną - dodaje prof. Moniuszko.

Zwieńczeniem festiwalu będzie Piknik Naukowy, który odbędzie się 8 maja na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

Ponad 60 imprez od UMB

- 7 maja w Aula Magna w Pałacu Branickich odbędzie się inauguracja festiwalu, jako że UMB jest koordynatorem, rozpoczniemy od ważnych tematów medycznych - zapowiada prof. Ludmiła Marcinowicz, koordynator XVIII edycji festiwalu.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaplanował ponad 60 imprez popularyzujących i wyjaśniających zagadnienia medyczne. Zajęcia dedykowane są głównie młodzieży szkolnej oraz dzieciom, którzy w profesjonalnych laboratoriach będą mieli możliwość odkrycia praktycznego zastosowania nauki. Wśród nich będą np. zajęcia przedstawiające przebieg badań medycznych "Oddałem/am krew do badania. Jak odbywa się jej analiza?", warsztaty emisji głosu czy konsultacje dietetyczne.

UwB organizuje ponad 190 wydarzeń

Uniwersytet w Białymstoku na Festiwalu Nauki i Sztuki zaprezentuje m.in. symulację rozprawy rozwodowej, niebo widziane teleskopem promieniowania Czerenkowa, siły natury ujarzmiane wyobraźnią fizyków czy matematyczny opis pewnych gier towarzyskich. Będą eksperymenty matematyczne i czy stoisko daktyloskopijne, gdzie uczestnicy w sposób aktywny, korzystając z pomocy studentów z Koła Naukowego Prawa Karnego i Kryminologii, dowiedzą się wszystkiego na temat swoich linii papilarnych. Do tego usłyszą jak zabezpieczane są ślady w miejscach popełnienia przestępstw.

- Jestem przekonana, że te wydarzenia będą cieszyć się ogromnym powodzeniem uczniów szkół podstawowych i wyższych, przedszkolaków i ich rodziców. Jesteśmy też przekonani, że zajęcia będą cieszyć się powodzeniem u seniorów, bo i do nich kierujemy naszą ofertę. W sumie UwB przygotuje 190 różnego rodzaju wydarzeń - podlicza prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB prof. Izabela Święcicka.

Uniwersytet ma także propozycje dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. 12 maja w godz. 10.30-12.00 Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia zaprezentuje im m.in. bogate zbiory biblioteczne, także te, które dotyczą historii i kultury Ukrainy.

Co przygotuje Politechnika Białostocka?

Fascynujący świat chemii, wiele efektownych, barwnych i wybuchowych doświadczeń, programowanie robotów, zagadki logiczne - to tylko jedne z wielu wydarzeń organizowanych przez największą na Podlasiu uczelnię techniczną.

- Politechnika Białostocka już po raz 18. współorganizuje Podlaski Festiwial Nauki i Sztuki. W tej edycji nasi pracownicy, studenci i doktoranci przygotowali przeszło 100 bardzo ciekawych wydarzeń i atrakcji - mówi prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Jarosław Szusta.

Nie zabraknie m.in.: wykładów, dyskusji, konkursów, prezentacji czy wystaw. A co ważne, większość wydarzeń wymaga aktywnego udziału uczestników. Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM zorganizuje 3 konkursy: fotograficzny, matematyczno-plastyczny, a także konkurs na stworzenie pracy w dowolnej technice malarskiej, rysunkowej lub graficznej.

Portal Miejski BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1215 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39